5 nietuzinkowych budowli na świecie

Facebook
Twitter
LinkedIn

Czas wakacji, to dla wielu idealny moment na odpoczynek i dalekie podróże. W jakie miejsce się wybrać? O tym decydujesz sam. Jednak, by namieszać Ci trochę w głowie, przygotowaliśmy listę 5 nietuzinkowych budowli świata. Może to właśnie jedną z nich zechcesz zobaczyć? A może jej wygląd zainspiruje Cię do zmian aranżacji własnego domu?

Casa Mila (Hiszpania)

Casa Mila to hiszpański budynek zaprojektowany przez wybitnego katalońskiego architekta Antonio Gaudiego, twórcę słynnej Sagrada Familia. Obiekt powstał w okresie od 1906 do 1910 roku na skrzyżowaniu ulic Passeig de Gracia i Carre de Provence w Barcelonie.

 Projekt Casa Mila obfituje w naprawdę innowacyjne rozwiązania. Najważniejszy z nich zakłada podtrzymywanie głównego ciężaru budynku na specjalnie wykonanej ramie. Sam Gaudi zaznaczył, że elastyczny układ pozwala na łatwe przekształcenie budynku w hotel. Ponadto opracował on unikalny system wentylacji oraz podziemny garaż.

 

Eureka Tower (Australia)

To drugi co do wielkości budynek na południowej półkuli oraz co do wysokości budynek mieszkalny na świecie ma 92 piętra, w tym jedno podziemne.

Do fundamentów użyto 243 kręte pale o średnicy 750 mm oraz 28 pali wierconych o średnicy 1,5 metra. Łącznie do konstrukcji zużyto 5 tysięcy ton stali oraz 110 tysięcy ton cementu.
8 najwyżej położonych pięter posiada apartamenty z oknami ozdobionymi 24 karatowym złotem. Piętra od 82 do 87 posiadają jedynie jeden apartament na piętro. Na 89 piętrze znajduje się publiczny taras widokowy, gdzie z wysokości 285 metrów można oglądać 360-stopniową panoramę miasta. Organizowane są tam przyjęcia na 150 miejsc siedzących i 320 stojących.

Budynek obsługuje 13 wind, w tym jedna przeznaczona jedynie dla dostawców towarów oraz mebli. Windy poruszają się z prędkością do 9 metrów na sekundę. Dotarcie na najwyższe piętra zajmuje im ok. 30 sekund.


 30 St Mary Axe (Londyn)

Biurowiec, którego ściana boczna każdego piętra jest nachylona do ścian bocznych sąsiednich pięter pod kątem 5 stopni. Rozszerza się od podstawy w górze, oraz zwęża ku wierzchołkowi, osiągając maksymalną szerokości na wysokości 16 piętra.

Do budowy użyto 55 kilometrów stalowych części ważących łącznie ok. 10 tys. ton. Wszystkie pale są wbite w ziemię na głębokość 27 metrów.

30 St Mary Axe został wyróżniony wieloma nagrodami, są to m.in. Best Central London Office Development 2004, Best New London Building 2004, Best British Innovation 2003, Skyscraper Award 2003.


 

Burj Al Arab (Dubaj)

Unikalny budynek w kształcie żagla dumnie stoi na sztucznej wyspie 280 metrów w głąb morza, połączony z lądem jedynie cienką, krętą ścieżką. po wejściu do budynku goście zadziwiani są różnorodną kolorystyką, światłem i dźwiękiem. Znajduje się tu najwyższe atrium na świecie, ze swoją 32 metrową kolumną wody.
Przy budowie pracowało 3 500 osób: projektantów, inżynierów i konstruktorów.

Do budowy zużyto 360 000 m² cementu, ponad 9 000 ton stali, dodatkowo 250 stalowych pali wbito w ziemię na głębokość 40 metrów, dla zabezpieczenia konstrukcji.

Zewnętrzna fasada oślepia bielą w dzień, a wieczorem mieni się kolorami jak tęcza, powierzchnia z podwójnego teflonu pokryta jest włóknem szklanym.

Burj Al Arab jest najwyższym hotelem na świecie.

 

 


 Bank of China Tower (Hong Kong)

Bank of China Tower w Hongkongu ma 72 piętra, wykonany jest z trójkątnego, stalowego szkieletu i szklanych ścian. Był najwyższym budynkiem w Azji od 1989 do 1992, kiedy to wybudowano Central Plaza. 

Bank of China jest symbolem siły, wzrostu i witalności. Inspiracją projektu była elegancka postawa drzewa bambusowego. Drapacz chmur jest obecnie drugim co do wielkości budynkiem w Hong Kongu, i ósmym z najwyższych na świecie.

Promenada, ogród wodny i atrium zostały zaprojektowane tak, aby wewnątrz nie było słychać dźwięków dobiegających z zatłoczonych ulic.