kupno mieszkania co sprawdzić

Co sprawdzić kupując mieszkanie?

Facebook
Twitter
LinkedIn

Kupno mieszkania jest bardzo ważną decyzją. Przed jej podjęciem należy jednak sprawdzić kilka kwestii. W ten sposób uchronisz się przed nietrafionym zakupem. O czym musisz pamiętać, zanim zdecydujesz się na nabycie konkretnego mieszkania? Co warto sprawdzić i dlaczego jest to tak istotne?

Co sprawdzić przed kupnem mieszkania?

Przed zdecydowaniem się na zakup mieszkania warto zastanowić się, jaka nieruchomość Cię interesuje – z rynku pierwotnego czy wtórnego. W obu przypadkach sprawdzanie lokalu przed jego kupnem może wyglądać w nieco inny sposób. W przypadku mieszkań w stanie deweloperskim trzeba skontrolować zgodność wyglądu nieruchomości z ustaleniami i sprawdzić, czy wszystkie prace zostały przeprowadzone w odpowiedni sposób. Jest to ostatni moment na zgłoszenie jakichkolwiek nieprawidłowości, ponieważ w momencie przekazania lokalu kupujący poświadcza, że jego stan zgadza się z umową.

W przypadku mieszkań z rynku wtórnego sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Konieczne okazuje się zwrócenie uwagi na ewentualne wyposażenie oraz takie kwestie, jak usterki w instalacji czy nieszczelne okna. Często koszt naprawienia takich elementów sprawia, że zakup staje się zupełnie nieopłacalny. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług specjalistów, którzy wiedzą, co sprawdzić przed zakupem mieszkania i są w stanie przeprowadzić kontrolę w profesjonalny sposób. Mowa tu głównie o stanie ścian i tynków, działaniu instalacji czy obecności ewentualnych nieszczelności.

Kupno mieszkania – na co zwrócić uwagę pod względem technicznym?

Niezależnie od tego, z jakiego rynku pochodzi mieszkanie, przed jego nabyciem trzeba pamiętać o sprawdzeniu kilku kwestii. W tym celu najlepiej zatrudnić specjalistów, chyba że dysponujesz odpowiednią wiedzą. Wiele parametrów da się skontrolować samodzielnie, ale czasem postawienie na pomoc z zewnątrz daje lepsze efekty. Mowa tu o kontroli takich aspektów, jak:

  • szczelność i stan drzwi i okien,
  • działanie instalacji,
  • termika mieszkania,
  • stan przestrzeni przynależących,
  • stan tynków i ścian,
  • stan posadzek,
  • zachowanie pionów, poziomów i kątów prostych,
  • metraż.

Jak sprawdzić mieszkanie przed zakupem? Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistów, ale niektóre czynności da się zrealizować samodzielnie. Niepokojące objawy często są widoczne na pierwszy rzut oka, np. pod postacią odchodzącej farby, popękanych ścian czy stanu tynków pod odchodzącymi tapetami. Ogromne znaczenie mają również ewentualne wybrzuszenia czy ciemniejsze plamy, które mogą świadczyć o niewłaściwym poziomie wilgoci. Walka z grzybem jest bardzo żmudna, dlatego tak ważne okazuje się zwrócenie uwagi na tę kwestią.

Kupno mieszkania a przestrzenie przynależące

Podczas podejmowania decyzji o zakupie nieruchomości trzeba zachować czujność w niemal każdym aspekcie. Podobnie jest także w trakcie transakcji, jaką jest kupno mieszkania. Na co zwrócić uwagę w sytuacji, gdy do lokalu przynależy również balkon czy piwnica? Najważniejszy jest sam dostęp do takich przestrzeni, szczególnie w przypadku komórek lokatorskich. Wówczas warto sprawdzić także stan ścian i tynków.

Nieco inaczej jest w przypadku balkonów czy tarasów. Na takich obszarach znajdują się kafelki, które niekiedy mogą być popękane. Uszkodzenia czasem dotyczą także poręczy czy drzwi wyjściowych. Jeśli masz psa lub dziecko, znaczenie może mieć też wysokość balustrady. Balkony w niektórych budynkach wychodzą prosto na mieszkania sąsiadów, a ich zabudowanie jest niemożliwe. To również bywa problematyczne dla potencjalnych nabywców.

Zakup mieszkania – na co zwrócić uwagę w sytuacji, gdy do nieruchomości przynależy miejsce parkingowe? Wówczas znaczenie ma głównie jego lokalizacja. Niektórym osobom zależy na tym, by samochód stał w bezpiecznej przestrzeni pod ziemią. Innym natomiast nie przeszkadzają standardowe parkingi pod gołym niebem. Jeśli do mieszkania przynależy tylko jedno miejsce, a Ty masz dwa samochody, czasem konieczne będzie dokupienie drugiej przestrzeni. Na niektórych osiedlach nie ma bowiem możliwości skorzystania z darmowych parkingów.