inwestowanie w mieszkania

Czy inwestycja w mieszkania to dobry pomysł na biznes?

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeśli masz wolną, dużą sumę pieniędzy, być może zastanawiasz się nad inwestycją w nieruchomości. Takie rozwiązanie ma zarówno wady, jak i zalety. Czy inwestowanie w mieszkania się opłaca? Jak zorganizować takie przedsięwzięcie, by uzyskać korzyść?

Kupno mieszkania na wynajem

Na kupno mieszkania na wynajem zazwyczaj decydują się osoby, które mają wolne kilkaset tysięcy złotych i chcą czerpać z tych pieniędzy comiesięczny zysk. W ten sposób można zapewnić sobie dodatkową pensję, ale tylko pod warunkiem, że mieszkanie będzie cały czas wynajęte. Z tego powodu na taką inwestycję najlepiej decydować się w miejscach, w których jest duże zapotrzebowanie na lokale mieszkalne.

W razie jakichkolwiek problemów finansowych wynajmowane mieszkanie można szybko sprzedać. Warto jednak obserwować rynek i kupować nieruchomości wtedy, gdy są najtańsze. Wówczas nie stracisz dużej sumy pieniędzy w sytuacji, gdy zdecydujesz się na sprzedanie mieszkania.

Inwestycja w nieruchomości a czynsz najmu

Dobrym pomysłem może być kupowanie nowych mieszkań na wynajem. Takie nieruchomości można zwykle udostępnić najemcom za znacznie większą kwotę. Mieszkania w dobrym standardzie, znajdujące się w nowoczesnych budynkach pełnych udogodnień są droższe, ale pozwalają na ustalenie wyższego czynszu najmu. W ten sposób możesz uzyskać nawet kilka tysięcy złotych zwrotu miesięcznie.

Czynsz najmu zależy również od aktualnego zapotrzebowania na mieszkania. Jest ono zdecydowanie największe w sytuacji, gdy w mieście pojawiają się studenci. Kwoty wynajmu ustala się samodzielnie, dlatego warto obserwować, jak prezentują się one w przypadku podobnych nieruchomości w aktualnym momencie. W ten sposób możesz uzyskać korzystną kwotę, która pozwoli na uzyskanie zwrotu kosztu zakupienia mieszkania.

Kiedy inwestycja w mieszkania się opłaca?

Inwestycja w nieruchomości na wynajem jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy zależy Ci na regularnym zysku. W ten sposób nie odzyskasz całej sumy w przeciągu co najmniej kilku lat, ale zapewnisz sobie comiesięczny przypływ gotówki, która może równać się dodatkowej pensji. Jest to więc swego rodzaju zabezpieczenie. W sytuacji, gdy kupisz mieszkanie w odpowiednim momencie, możesz również liczyć na jeszcze większy zysk. Zdarzają się bowiem momenty, kiedy nieruchomości osiągają mniejsze i większe ceny. Jeśli od dłuższego czasu myślisz o zainwestowaniu w mieszkanie na wynajem, warto obserwować rynek od co najmniej kilku miesięcy. W ten sposób na spokojnie kupisz nieruchomość, która sprawdzi się idealnie jako finansowe zabezpieczenie i pozwoli na uzyskanie regularnego zysku przez kolejne lata.

Przeszkodą w zakupie mieszkania pod inwestycją może być jednak fakt, że na start trzeba dysponować kwotą, która wynosi nawet kilkaset tysięcy złotych. Z tego powodu niektóre osoby decydują się na wzięcie kredytu. Takie zobowiązanie można następnie spłacać za pomocą czynszu najmu, który spływa do Ciebie każdego miesiąca. Wówczas trzeba jednak zadbać o to, by mieszkanie było non stop wynajęte. Po kilku lub kilkunastu latach inwestycja się zwróci, a jednocześnie pozwala na zabezpieczenie się na przyszłość i polepszenie swojej zdolności kredytowej.

Wybór nieruchomości pod inwestycję

Wybierając takie mieszkanie, warto jednak zwrócić uwagę na kilka czynników. Dobrym pomysłem są nieruchomości nowe, znajdujące się na bezpiecznych, zamkniętych osiedlach. Takie mieszkania zwykle przyciągają uwagę rodzin z dziećmi, dlatego w tym przypadku warto postawić na lokale co najmniej dwupokojowe. Kawalerki są natomiast idealnym wyborem w przypadku osób młodych, często również studentów. Wówczas warto, by mieszkanie znajdowało się blisko uczelni, dworców lub było dobrze skomunikowane z takimi punktami. Z tego powodu dobrym pomysłem jest kupowanie nieruchomości w większych miastach, takich jak np. Kraków. W takich miejscach czynsz najmu jest wyższy, a zainteresowanie wynajmem – ogromne. Kupno mieszkania na wynajem w Krakowie okazuje się więc doskonałym pomysłem dla osób, które chcą zainwestować w nieruchomości.