zmiany w projekcie mieszkania

Czy możemy coś zmienić w projekcie mieszkania?

Facebook
Twitter
LinkedIn

Wiele osób ma indywidualne wymagania dotyczące wyglądu konkretnej nieruchomości. Z tego powodu pojawia się pytanie – czy na etapie budowy i wykończenia obiektu można wprowadzić zmiany? Kwestia ta jest ściśle regulowana przez wszystkich deweloperów. Jak wygląda ona w praktyce?

Czy zmiany w projekcie mieszkania od dewelopera są możliwe?

Mieszkania od dewelopera kupuje się bardzo wcześnie – zazwyczaj jeszcze przed powstaniem budynku. Z tego powodu można wprowadzić w nich określone zmiany, ale muszą one mieścić się w konkretnym zakresie. Zazwyczaj chodzi o etap przedsprzedaży, kiedy to da się wprowadzić liczne modyfikacje. Najpopularniejszą z nich jest łączenie pomieszczeń oraz lokali, tworząc jeszcze większą przestrzeń.

Zmiany w projekcie mieszkania od dewelopera muszą być wprowadzone odpowiednio wcześnie. Nie mogą być one jednak realizowane przez samego przyszłego właściciela. Przed ich zatwierdzeniem trzeba sprawdzić, czy wdrożenie danego rozwiązania jest możliwe. Zajmują się tym specjaliści odpowiedzialni za konkretny projekt. Wszelkie zmiany muszą zostać zatwierdzony przez dział projektowo-techniczny. W tym przypadku obowiązują bowiem restrykcyjne przepisy, których łamanie może wiązać się z brakiem możliwości dopuszczenia obiektu do użytku.

Co można zmienić w projekcie mieszkania?

Skoro wiesz już, że istnieje opcja wprowadzenia modyfikacji w powstającym lokalu, warto zastanowić się, co można zmienić w projekcie mieszkania. Każda inwestycja ma swoją indywidualną specyfikę, a dokładny zakres działań zależy również od dewelopera. Na ogół można jednak:

  • połączyć pomieszczenia lub lokale,
  • zmienić lokalizację gniazdek elektrycznych i oświetlenia,
  • dostosować instalację do inteligentnych systemów,
  • dodać ściany działowe,
  • dostosować instalację wodno-kanalizacyjną do zmienionego rozmieszczenia łazienki oraz kuchni,
  • zmienić lokalizację grzejników,
  • usunąć ścianki działowe,
  • zmienić typ grzejników,
  • dostosować instalację do potrzeb klimatyzacji.

Właściciel mieszkania wie, jaki rodzaj lodówki, klimatyzacji czy grzejników zostanie zastosowany w danym pomieszczeniu. Może on zatem dostosować instalację do potrzeb takich urządzeń bez konieczności burzenia i kucia ścian już po oddaniu lokalu. Takie rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne, ale trzeba zdecydować się na zakup nieruchomości odpowiednio wcześnie. Warto również stworzyć projekt wyposażenia pomieszczenia, co pozwoli na zmianę konkretnych systemów pod dane urządzenia. Doskonałym przykładem są chociażby lodówki, które czasem wymagają stworzenia nowych punktów z zimną wodą.

Podsumowując, przyszły właściciel mieszkania może z powodzeniem zamienić łazienkę z kuchnią, dostosować instalację do systemu Smart Home czy zmienić typ grzejników. Popularną praktyką jest również rezygnowanie ze ścianek działowych pomiędzy konkretnymi pomieszczeniami. W ten sposób da się zmienić dużą część mieszkania, co pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy podczas późniejszego wykończenia nieruchomości.

Czego nie można zmienić w projekcie mieszkania?

Każda zmiana rozkładu pomieszczeń w mieszkaniu oraz innych elementów musi być zatwierdzona przez specjalistów. Z tego powodu nie da się wprowadzić niektórych modyfikacji. Mowa tu głównie o konstrukcji nośnej obiektu. Pod żadnym pozorem nie wolno usuwać ścian, które odpowiadają za stabilność całego budynku. Lokator nie może również decydować o rozmieszczeniu okien czy drzwi wejściowych. Nie da się także zmienić położenia pionów instalacyjnych wodno-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania czy wentylacji.

Niektóre zmiany nie są możliwe do wprowadzenia również ze względu na obowiązujące prawo. To z tego powodu wszelkie modyfikacje muszą być zatwierdzone przez specjalistów z odpowiednimi uprawnieniami. Warto poinformować o nich dewelopera odpowiednio wcześnie, ponieważ cały proces może trwać określony czas. Niektóre modyfikacje pozwalają bowiem na zmianę sposobu użytkowania części nieruchomości, co jest niedopuszczalne i wymaga wydania dodatkowych dokumentów.