Czy warto kupić mieszkanie wykończone pod klucz od dewelopera?

Facebook
Twitter
LinkedIn

Mieszkanie pod klucz – dlaczego warto?

Wiele osób decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego zastanawia się, czy warto korzystać z możliwości wykończenia nieruchomości pod klucz. Większość nabywców decyduje się ostatecznie na odbiór mieszkania w stanie deweloperskim. Są jednak tacy, którzy wybierają wykończenie mieszkania pod klucz. Co oznacza to określenie? Jakie prace powinny zostać wykonane i co warto wziąć pod uwagę?

Opisaliśmy w krótkim filmie zalety zakupu mieszkania wykończonego pod klucz, zapraszamy do oglądnięcia:

Mieszkanie pod klucz, czyli jakie?

Co do zasady, za finalny etap zakończenia prac, tj. wykończenie mieszkania pod klucz uważa się takie wykończenie, które umożliwia natychmiastowe zamieszkanie bez konieczności dokonywania dodatkowych remontów lub innych prac wykończeniowych. 

Rolą inwestora, który nabywa nieruchomość jest umeblowanie wnętrza, choć nie zawsze, a następnie wprowadzenie się.

Zakres prac mieszkania pod klucz

W ramach wykończenia mieszkania pod klucz, deweloper zwykle zobowiązany jest do:

  • pomalowania ścian,
  • położenia tapet, 
  • położenia podłóg,
  • montażu drzwi wewnętrznych,
  • montażu zabudowy kuchennej, 
  • montażu toalety, 
  • montażu umywalek, wanny lub kabiny prysznicowej,
  • montażu szaf wnękowych.Szczegółowy zakres prac oraz standardu wykorzystywanych materiałów powinien zostać określony w umowie. Dzięki temu można uniknąć wielu niedopowiedzeń, ponieważ każda ze stron wie, czego może oczekiwać.

Zalety wykończenia mieszkania pod klucz

Gdybyśmy mieli podać jedną i kluczową zaletę, napisalibyśmy „święty spokój”. Wybór mieszkania pod klucz, to przede wszystkim ulga. Inwestor nie poświęca swojego cennego czasu na spotkania z ekipami, nie martwi się dostępnością i dostawami materiałów. Nie rwie włosów z głowy koordynując terminy ekip budowlanych lub spotkań z architektami wnętrz. 

Kolejną zaletą mieszkania pod klucz jest posiadanie informacji o całkowitym koszcie inwestycji, który będzie trzeba ponieść zanim się nastąpi moment przekazania kluczy. W przypadku samodzielnego wykańczania mieszkań częstym problemem jest niedoszacowanie kosztów często o prawie 20%. 

Niemniej największym atutem wykończenia „pod klucz” jest czas. Nabywca nieruchomości wprowadzi się do niej dużo szybciej niż gdyby odebrał mieszkanie w stanie deweloperskim i dopiero wtedy zajął się jego wykończeniem.

Warto pamiętać:

Zakup gotowego mieszkania ma wiele zalet. Właściciele zyskują komfort i wygodę, nie poświęcają czasu na dopilnowanie prac, a jednocześnie mają gwarancję, że nad projektem i realizacją czuwają specjaliści. Niemniej zakup mieszkania pod klucz, w porównaniu do zakupu mieszkania w stanie deweloperskiej jest większą inwestycją, na którą trzeba być przygotowanym.

kontakt

Chcesz zarezerwować mieszkanie, lub umówić się na wizytę? Masz jakieś pytania?