“Dobra lokalizacja mieszkania” – co to znaczy, na co zwracać uwagę?

Facebook
Twitter
LinkedIn

Lokalizacja ma ogromne znaczenie podczas szukania swojego wymarzonego mieszkania. Dla każdego znaczy ona jednak co innego. Istnieją czynniki, na które warto zwrócić uwagę podczas szukania mieszkania w danym miejscu. Co dokładnie jest określane mianem dobrej lokalizacji? O czym warto pamiętać?

Dobra lokalizacja, czyli łatwy dojazd

Jeśli zastanawiasz się, co to jest dobra lokalizacja mieszkania, warto zwrócić uwagę na możliwość dojazdu z danego miejsca do najważniejszych punktów na terenie danego miasta. W przypadku większych miejscowości znaczenie ma więc odległość przystanków autobusowych, a czasem także tramwajowych. Warto, by były one połączone bezpośrednio z centrum. Na dojazd do wybranych punktów można patrzeć również z perspektywy swojego miejsca zatrudnienia czy szkoły, w której uczą się Twoje dzieci.

Warto więc, by z mieszkania dało się dojechać do interesujących Cię punktów. Mowa tu m.in. o pracy, szkole czy takich miejscach, jak np. dworzec kolejowy – szczególnie, gdy często podróżujesz. Niektóre osoby wolą więc centrum miasta, z którego można dostać się do dowolnej lokalizacji pieszo, podczas gdy inne wybierają osiedla na obrzeżach, gdzie dojeżdżają bezpośrednie autobusy lub tramwaje z interesujących Cię punktów.

Dobra lokalizacja mieszkania, czyli spokojna okolica

Przez wiele osób dobra lokalizacja mieszkania jest kojarzona głównie ze spokojną okolicą, po której można poruszać się bezpiecznie nawet po zmroku. Zwykle są to jedne z bezpieczniejszych dzielnic na terenie danego miasta. W takich miejscach nie dochodzi do włamań, a cały obszar zwykle jest objęty monitoringiem. Na miano bezpiecznych zasługują również nowe, zamknięte osiedla, do których mają dostęp jedynie mieszkańcy. W takich miejscach mieszkają zwykle młode pary z dziećmi, co ma związek z dostępnością licznych placów zabaw i nową infrastrukturą. To doskonały wybór w sytuacji, gdy też masz dzieci i szukasz mieszkania w bezpiecznej okolicy.

Dobra lokalizacja mieszkania, czyli dostępność sklepów i nie tylko

Jak określić dobrą lokalizację mieszkania? To również miejsce, w którym znajdują się liczne sklepy czy punkty usługowe. Warto, by w okolicy była zlokalizowana apteka czy przychodnia. Wielu rodziców ceni sobie także osiedla, na których są żłobki czy przedszkola. W cenie jest duży supermarket z możliwością zaparkowania.

Skoro mowa o parkingach, dobrze zlokalizowane mieszkanie powinno znajdować się blisko miejsc, w których można pozostawić samochód. Zdecydowanie najlepiej sprawdzają się parkingi podziemne, gdzie zwykle jest bezpiecznie i znika problem odśnieżania auta zimą. Na niektórych osiedlach nie brakuje miejsc również na zewnątrz, które są całkowicie darmowe. Posiadacze pojazdów często zwracają uwagę, czy na konkretnym terenie nie istnieje strefa płatnego parkowania.

Jeśli masz psa lub małe dziecko bądź jesteś osobą aktywną, warto zwrócić uwagę również na bliskość terenów zielonych. To doskonała opcja na spacery, szczególnie w dużych miastach, gdzie często potrzebna jest odskocznia od betonowych terenów.

Jak wybrać mieszkanie w dobrej lokalizacji?

Wybierając mieszkanie, warto zwrócić uwagę na kilka czynników kojarzonych z mianem dobrej lokalizacji. Podsumowując wszystkie informacje, należy pamiętać o tym, by:

  • okolica była spokojna,
  • istniał łatwy dojazd do najważniejszych punktów w mieście,
  • można było bez problemu zaparkować samochód,
  • w okolicy znajdowały się sklepy, apteki i przychodnie,
  • w okolicy znajdowało się miejsce na spacery.

Każdy ma nieco inne wymagania dotyczące lokalizacji swojego mieszkania. Warto więc zastanowić się, gdzie chcesz szukać nowej nieruchomości jeszcze przed rozpoczęciem weryfikacji rynku. W ten sposób znacznie zawęzisz wybór dostępnych ofert. Najlepiej kierować się tym, które dzielnice znajdują się w najkorzystniejszej lokalizacji w Twoim przypadku. Wiele portali pozwalających na wyszukiwanie ofert wymaga bowiem wpisania nazwy osiedla lub właśnie dzielnicy w celu filtrowania dostępnych propozycji.

ativador office 2013

kontakt

Chcesz zarezerwować mieszkanie, lub umówić się na wizytę? Masz jakieś pytania?