Aktualności

Dodatkowe koszty przy zakupie mieszkania – czego się spodziewać?

Facebook
Twitter
LinkedIn

Kupno mieszkania wiąże się z koniecznością wygospodarowania na ten cel kilkuset tysięcy złotych. Jednak nie cała suma jest przeznaczona bezpośrednio na zakupienie nieruchomości. Istnieją także dodatkowe koszty zakupu mieszkania, z którymi trzeba liczyć się podczas realizowania takiej transakcji. Z czego one wynikają?

Dodatkowe koszty zakupu mieszkania

Podczas kupowania nieruchomości trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami, które często wynoszą nawet kilka tysięcy złotych. Zdecydowanie najpowszechniejsze są koszty okołokredytowe przy zakupie mieszkania. Cały proces wymaga bowiem skompletowania szczegółowej dokumentacji. Mowa tu m.in. o takich pismach, jak:

  • wniosek o kredyt,
  • zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach,
  • wyciąg z rachunku bankowego,
  • zaświadczenie o podstawie opodatkowania z ZUS,
  • zaświadczenie o niezaleganiu z opłacaniem podatków do US,
  • odpis z księgi wieczystej nieruchomości.

Niektóre z wymienionych dokumentów są bezpłatne, ale za inne trzeba zapłacić kilkadziesiąt złotych. Kredyt wiąże się również z dodatkowymi odsetkami czy prowizjami. To właśnie one najbardziej zwiększają ostateczny koszt, jaki poniesie osoba kupująca nieruchomość.

Przed przyznaniem kredytu konieczne jest także wycenienie nieruchomości czy wniesienie opłaty przygotowawczej. Są to więc dodatkowe koszty, których zwykle nie bierze się pod uwagę w trakcie planowania kupienia mieszkania. Każdy bank ma również nieco inną ofertę, co również wpływa na liczbę wymaganych

Koszty notarialne przy zakupie mieszkania

Nawet jeśli nie planujesz brać kredytu, czekają cię koszty notarialne przy zakupie mieszkania. Wówczas chodzi o specjalną taksę. Wynosi ona 2% wartości nieruchomości, dlatego trzeba liczyć się z kosztem wynoszącym nawet kilka tysięcy złotych. Taką sumę można jednak negocjować.

Do samej taksy należy doliczyć również opłaty za wpisy do księgi wieczystej oraz podatek od czynności cywilnoprawnych. Niezbędne jest też wniesienie opłaty za odpisy aktu notarialnego. Jeśli dany budynek nie ma księgi wieczystej, konieczne jest jej wyrobienie, co również wiąże się z dodatkową opłatą. Zwykle są to jednak niewielkie koszty wynoszące do 200 zł.

Jeśli chodzi o dokument, jakim jest umowa deweloperska, koszt ma też maksymalną wartość. Z tego powodu nawet w przypadku bardzo drogich nieruchomości nie zawsze jest to 2%. Czasem opłata liczona w ten sposób wynosi kilka tysięcy złotych, dlatego jej maksymalna wartość została określona przez przepisy. Jest to około 5000 zł. Jeśli mieszkanie jest warte ponad milion, stosuje się również przelicznik procentowy od nadwyżki plus podstawową sumę dla wartości mieszkania.

Ubezpieczenie mieszkania podczas kupowania nieruchomości

Ubezpieczenie mieszkania jest kwestią opcjonalną, jednak istnieją wyjątki od tej zasady. Mowa tu o kredycie hipotecznym, który wymaga takiego zabezpieczenia mieszkania. Z tego powodu dodatkowe koszty to również konieczność wykupienia specjalnego ubezpieczenia. Banki często oferują swoje produkty, ale nie trzeba z nich korzystać. Możesz znaleźć odpowiednie ubezpieczenie na własną rękę. W ten sposób da się obniżyć ostateczny koszt całej inwestycji.

Ubezpieczenie mieszkania warto wykupić nawet wtedy, gdy nie przeznaczasz na zakup środków z kredytu hipotecznego. Pozwala ono na ochronienie Twojego majątku w razie wystąpienia różnego rodzaju zdarzeń losowych. Obecnie na rynku istnieje wiele produktów tego typu, dlatego można wybrać ten jak najkorzystniejszy pod względem ceny.

Ile wynoszą dodatkowe koszty zakupu mieszkania?

Dodatkowe koszty zakupu mieszkania nie wydają się duże, dopóki ich nie zsumujesz. Ostateczna suma może wynosić więc nawet kilka tysięcy złotych. Zdecydowanie największą kwotą jest ta należna notariuszowi. Warto pomyśleć o dodatkowych opłatach odpowiednio wcześnie, by nie zdziwić się podczas finalizowania transakcji. W przypadku niektórych mieszkań lub kredytów konieczne jest również dopełnienie dodatkowych formalności, które także wiążą się z opłatami.

Zobacz więcej postów

kontakt

Chcesz zarezerwować mieszkanie, lub umówić się na wizytę? Masz jakieś pytania?