kraków koszt wynajmu mieszkania

Ile kosztuje wynajem mieszkania w Krakowie?

Facebook
Twitter
LinkedIn

Wynajem jest doskonałą alternatywą dla kupna własnego mieszkania. To opcja chętnie wybierana przez studentów, ale nie tylko. Na wynajem decydują się też osoby, które nie mają funduszy, by zakupić lokal, lub żyją w rozjazdach i nie chcą osiedlać się gdzieś na stałe. Ile kosztuje wynajem mieszkania na terenie Krakowa?

Ceny wynajmu mieszkania w Krakowie – co na nie wpływa?

Jak w każdym mieście, ceny wynajmu mieszkania w Krakowie różnią się w zależności od kilku czynników. Zdecydowanie najtańsze są lokale nieumeblowane, znajdujące się w starym budownictwie, gdzie często nie ma dostępu do ogrzewania miejskiego. Za takie mieszkania zwykle płaci się nieco ponad tysiąc złotych miesięcznie. Drożej jest w przypadku dużych nieruchomości znajdujących się w centrach miast, blisko uczelni wyższych czy na zamkniętych osiedlach. Tam ceny niekiedy przekraczają 2500 zł.

Ważny jest też metraż. Wyremontowane kawalerki często w dość dobrze skomunikowanych dzielnicach to koszt około 1600 zł miesięcznie. Większe lokale zwykle kosztują nie mniej niż 2000 zł, ale niekiedy znaleźć można również oferty pozwalające zmieścić się w kwocie 1800 zł już z opłatami. Zazwyczaj są to jednak dzielnice leżące nieco dalej od centrum.

Ciekawym tworem są też mikrokawalerki, które zwykle mają kilkanaście metrów kwadratowych i są wydzielone z większych lokali. Za takie nieruchomości płaci się nieco ponad tysiąc złotych miesięcznie, jednak w tym przypadku pojawia się reguła „coś za coś”. Mały metraż zwykle idzie w parze z koniecznością dzielenia korytarza z innymi lokatorami oraz hałasami w sytuacji, gdy ściany nie zostały odpowiednio wytłumione. Jest to jednak popularny wybór wśród studentów i osób młodych.

Koszt wynajmu mieszkania w Krakowie a lokalizacja

Standard wyposażenia, wielkość mieszkania i typ budynku bez wątpienia są bardzo ważnymi czynnikami wpływającymi na cenę wynajmu. Nie można jednak zapominać o lokalizacji. Studentom zależy na tym, by lokal znajdował się blisko uczelni. Pracownicy biurowi chcą mieć dobry dojazd do centrum miasta. Rodziny z dziećmi natomiast preferują spokojne tereny, zamknięte osiedla i dostęp do placów zabaw. W takich lokalizacjach koszt wynajmu mieszkania w Krakowie jest większy. Najtaniej będzie na obrzeżach, w mało prestiżowych dzielnicach. Mniej kosztuje również wynajęcie lokalu, do którego nie przynależy miejsce parkingowe. To dobra opcja dla osób młodych, często nieposiadających własnych aut.

Średnia cena wynajmu mieszkania w Krakowie

Średnia cena wynajmu mieszkania w Krakowie nie różni się zbytnio od takich miast, jak Wrocław czy Poznań. Jest tam jednak zdecydowanie taniej niż w Warszawie lub Gdańsku. Za wynajem mieszkania w Krakowie średnio trzeba zapłacić około 2200 zł miesięcznie. Warto jednak pamiętać, że każdy właściciel rozwiązuje kwestię czynszu w nieco inny sposób. Czasem to najemca musi dodać do kosztów wydatki związane z mediami, podczas gdy kiedy indziej wchodzą one w skład sumy podanej w ogłoszeniu. Warto zwracać uwagę na takie kwestie, ponieważ może okazać się, że ostateczna cena wzrośnie o kilkadziesiąt procent po dodaniu dodatkowych kosztów, które leżą po stronie najemcy.

Warto również pamiętać, że ceny zmieniają się w zależności od czynników zewnętrznych. Ogromny wpływ ma na to inflacja oraz popyt i podaż. Duże wahania cen można było zauważyć na krótko po ogłoszeniu pandemii. Z tego powodu konieczne jest sprawdzanie średnich cen na bieżąco, poprzez przeglądanie dostępnych ofert.

Koszt mieszkania w Krakowie a dodatkowe udogodnienia

Na koszt mieszkania w Krakowie wpływają również dodatkowe udogodnienia. Niekiedy wynajmujący oferuje dostęp do internetu w cenie. Kiedy indziej najemca może skorzystać z komórki lokatorskiej czy miejsca parkingowego. Czasem w mieszkaniu znajduje się także pełne wyposażenie w postaci naczyń czy takich sprzętów, jak np. odkurzacz. Zwykle za lepiej urządzone lokale z dodatkowymi udogodnieniami w ich wnętrzu lub poza nimi trzeba zapłacić nieco więcej. Wszystko zależy jednak od charakterystyki obiektu oraz czasu, w którym wynajmujesz mieszkanie. Drożej będzie np. wtedy, kiedy do Krakowa przyjeżdżają studenci i zapotrzebowanie jest dość duże.