Kawalerka czy penthouse – Czyli na co się zdecydować kupując mieszkanie pod inwestycję  

Facebook
Twitter
LinkedIn

Mieszkania od zawsze są jednym z pierwszych wyborów dla wielu prywatnych inwestorów. Pojawiają się coraz to nowsze potrzeby mieszkaniowe, a ceny za metr kwadratowy rosną. Zatem w co warto zainwestować: kawalerkę czy penthouse?

Czym jest penthouse? 

Penthouse jest mieszkaniem na samym szczycie budynku, a dokładniej chodzi o apartament, a więc nieruchomość bardzo wygodną, przestronną o odpowiednio wysokim standardzie, szeregu udogodnień, często dwukondygnacyjną. Penthouse jest najczęściej najwygodniejszym i największym spośród wszystkich apartamentów w budynku. Bywa, że dysponuje również dużym tarasem widokowym. Ceny apartamentów na szczycie w najbardziej prestiżowych inwestycjach w Polsce oznaczają wydatek od kilkunastu do 20 tys. zł za mkw

Czym jest kawalerka?

Kawalerka to potoczne określenie niewielkiego mieszkania, które składa się tylko z jednego pokoju oraz aneksu kuchennego i łazienki z toaletą. Nazwa wzięła się stąd, że kiedyś takie rozwiązanie było opcją przede wszystkim dla mężczyzny, który nie posiadał rodziny. Dziś kawalerki są najczęściej wybierane przez studentów, singli lub młode pary, które jeszcze nie planują dzieci. Jeszcze do niedawna kawalerki mierzyły zwykle od 20 do 30 metrów kwadratowych, obecnie jednak nowe mieszkania są bardziej zróżnicowane pod względem wielkości. Metraż zaczyna się najczęściej od około 25 m.

Łatwo więc dostrzec podstawową różnicę, jaką jest metraż nieruchomości.

Grupa docelowa


Kolejną kwestią, nad którą warto się pochylić jest grupa docelowa. Osoby zainteresowane wynajmem penthouse są dobrze usytuowane, żyją na odpowiednim poziomie. Można założyć, że w takim przypadku posiadają też pieniądze, aby samemu zainwestować w taką nieruchomość. To na pewno bardzo ograniczona liczebnie grupa najemców.
W przypadku kawalerek, sytuacja jest zupełnie inna. Jak już wspomnieliśmy do grupy odbiorców należą osoby młode, które niekiedy dopiero stawiają pierwsze kroki w dorosłym życiu. Mają ograniczony budżet i są w pełni usatysfakcjonowane, gdy mieszkanie jest urządzone nowocześnie, co w przypadku ludzi młodych oznacza „urządzone standardem Ikea”. 

Inwestycja

Warto podkreślić, że dużo łatwiej znaleźć najemców do kawalerki niż do penthouse, co gwarantuje regularny miesięczny dochód. Z drugiej strony, to inwestycja w penthouse zwróci się dużo szybciej niż kawalerka.
Podejmując decyzję o inwestycji, warto wziąć pod uwagę także okresy, kiedy pojawi się przestój i z wynajmu nie pojawią się żadne dochody. Tutaj ewidentnie widać, że utrzymanie kawalerki będzie dużo niższe, a i znalezienie najemcy nie powinno sprawić dużego problemu.

Biorąc zatem wszystkie czynniki pod uwagę – dużo bardziej opłacalną inwestycją pod najem będzie zakup kawalerki niż penthouse. Niemniej decyzję pozostawiamy Tobie i życzymy powodzenia w realizacji inwestycji.

kontakt

Chcesz zarezerwować mieszkanie, lub umówić się na wizytę? Masz jakieś pytania?