Kryzys imigracyjny a inwestowanie w nieruchomości – czy to dobry czas na lokatę w mieszkania ?

Facebook
Twitter
LinkedIn

 

W obliczu obecnej sytuacji, jaka ma miejsce w Ukrainie i na świecie, Polacy coraz częściej zadają sobie pytania czy to dobry czas na zainwestowanie środków w zakup mieszkania? Gdybyśmy jednym słowem mieli odpowiedzieć na to pytanie, powiedzielibyśmy „Tak”. W naszej ocenie, to dobry moment na dokonanie inwestycji.

Mimo szalejących stóp procentowych wiele osób nie odwleka decyzji o zakupie mieszkania. Takie kroki uwarunkowane są wieloma czynnikami, które postaramy się pokrótce przybliżyć.

  1. Realna potrzeba

Zakupu mieszkania dokonujemy najczęściej na własne potrzeby lub pod inwestycję. Jeżeli nieruchomość jest miejscem, które znaleźliśmy dla siebie, to znaczy, że spełnia ono nasze potrzeby. Realne potrzeby. Rozmyślanie nad tym, czy kryzys imigracyjny będzie miał wpływ na naszą inwestycję, mija się z celem. Jesteśmy narodem, który bardzo często uprawia czarnowidztwo. Zastanawiamy się nad czymś, co nigdy nie nadchodzi lub nadchodzi w zupełnie innej formie np. rozmyślamy nad tym  czy uda nam się spłacić zaciągnięty kredyt i co zrobimy, gdy stracimy pracę, a tymczasem szef daje nam podwyżkę.

Nie skupiamy się na tu i teraz i na naszych realnych potrzebach… a to jest kardynalny błąd.

2. A może ceny jednak spadną?

Ceny mieszkań stale szybują w górę, tak więc odkładanie decyzji na później lub lepsze czasy nie ma najmniejszego sensu. Żaden deweloper ani pośrednik nieruchomości nie jest w stanie dokładnie ocenić, kiedy nastąpi krach i ceny mieszkań spadną. Warto odłożone środki finansowe zainwestować właśnie teraz, aby móc cieszyć się z własnego mieszkania. Ponadto przedłużanie decyzji o zakupie mieszkania sprawia, że wraz ze wzrostem cen, nasza zdolność kredytowa może być dużo niższa niż obecnie.

3. Ceny nieruchomości a konflikt zbrojny

Wielu Polaków zastanawia się, jak konflikt zbrojny toczący się w Ukrainie wpłynie na polski rynek nieruchomości. O ile w Ukrainie ceny mieszkań spadły, tak w niedalekich odległościach od miejsca, gdzie trwa wojna ceny nieruchomości zyskują na wartości. Jednym z takich miejsc jest Polska. Tak więc jeżeli konflikt zbrojny w żaden sposób nie dotknie naszego kraju, to pewnym jest, że ceny mieszkań zarówno na własny użytek, jak i pod inwestycje wzrosną. 

4. Zakup mieszkania a brak środków na spłatę kredytu

Większość osób zainteresowanych zakupem mieszkania, dokonuje transakcji poprzez zaciągnięcie kredytu hipotecznego. W obecnej chwili mamy wzrost inflacji, przez którą wzrastają także raty kredytu. Jeżeli kiedykolwiek pojawi się problem ze spłatą, czego nikomu nie życzymy, warto mieć na uwadze, że nieruchomość można zawsze wynająć. W tym momencie jest ogromne zainteresowanie mieszkaniami pod wynajem, ponieważ napływa do naszego kraju wielu uchodźców. I choć pewnie wielu z nich zdecyduje się opuścić nasz kraj, to pewnym jest, że ze znalezieniem najemcy nie będzie żadnego problemu.

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, w tym także konflikt zbrojny i kryzys imigracyjny, rekomendujemy, aby nie wstrzymywać się z tematem inwestycji w mieszkanie.

kontakt

Chcesz zarezerwować mieszkanie, lub umówić się na wizytę? Masz jakieś pytania?