mieszkanie-w-krakowie-duze-male

Nowe mieszkanie w Krakowie. Jakie wybrać – duże czy małe?

Facebook
Twitter
LinkedIn

Zakup mieszkania jest poważną decyzją. Wiele osób zbiera na swój wymarzony kącik przez wiele lat, a inne biorą w tym celu kredyt. Przed zdecydowaniem się na dany lokal trzeba jednak określić jego preferowaną wielkość. Kiedy warto postawić na mieszkanie duże, a w jakich przypadkach sprawdzą się kawalerki?

Liczba mieszkańców

Najważniejszym czynnikiem, na jaki warto zwrócić uwagę przed zdecydowaniem się na dane mieszkanie, jest liczba domowników. Rodziny z kilkorgiem dzieci nie zmieszczą się w kawalerce. Wówczas trzeba postawić co najmniej na mieszkania dwupokojowe. Kraków jest miastem, w którym wybór takich nieruchomości okazuje się naprawdę szeroki. Jeśli jednak w danym lokalu ma zamieszkać kilka osób, pokojów powinno być więcej.

W przypadku rodzin najlepiej sprawdzą się mieszkania trzypokojowe. Kraków obfituje w takie nieruchomości głównie na obrzeżach, gdzie mieszka najwięcej rodziców ze swoimi pociechami. W ten sposób można zaaranżować przestrzeń dla dorosłych, wspólny pokój dla dzieci oraz salon, często połączony z kuchnią. W razie przyjazdu gości będą oni mogli zająć kanapę.

Single z powodzeniem poradzą sobie w kawalerce, często mierzącej zaledwie 25m2. Tak samo jest również w przypadku młodych par – szczególnie, gdy obie osoby studiują lub szukają pierwszej pracy. Z czasem mogą oni zdecydować się na większe mieszkanie, jednak młodym ludziom zwykle zależy na niskiej cenie. Kawalerki są bowiem zdecydowanie najtańsze.

Układ mieszkania a potrzeby użytkowników

Przed wyborem odpowiedniego lokalu pojawia się pytanie – jakie nowe mieszkanie w Krakowie sprawdzi się najlepiej? Oprócz liczby domowników trzeba zwrócić uwagę również na inne kwestie. Niektóre osoby nie lubią przebywać w małych przestrzeniach. Wówczas znacznie lepiej postawić na mieszkanie duże, najlepiej z balkonem, tarasem lub ogródkiem (w przypadku lokali na parterze). Inni mieszkańcy przebywają natomiast w nieruchomości tylko w nocy, ponieważ przez cały dzień są zajęci pracą bądź spotkaniami towarzyskimi. Wówczas wystarczy mały lokal.

Przed wyborem wielkości mieszkania, warto zwrócić uwagę na takie czynniki, jak:

  • liczba domowników,
  • indywidualne potrzeby,
  • obecność ewentualnych zwierząt domowych,
  • potrzeba zaaranżowania gabinetu bądź pracowni,
  • budżet,
  • ewentualne traktowanie mieszkania jako inwestycja.

Budżet a wielkość mieszkania

Im większe mieszkanie, z tym wyższą ceną trzeba się liczyć. Wśród inwestorów popularnością cieszą się niewielkie nieruchomości. Z tego powodu w ich przypadku najlepszym wyborem będzie kawalerka na sprzedaż. Kraków jest miastem, do którego każdego roku przyjeżdża wielu studentów. Z tego powodu możesz mieć pewność, że niewielkie mieszkanie w atrakcyjnej dzielnicy cały czas będzie na siebie zarabiać.

Niektóre osoby decydują się także na zakupienie mniejszego mieszkania, a następnie wymienienie go na większą nieruchomość. Jest to dobra opcja w sytuacji, gdy wiesz, że lokal nie straci szybko na wartości. Większe mieszkania można bowiem podzielić na pokoje, dlatego będą one zarabiały więcej. Czasem jednak znacznie lepszym pomysłem jest zakupienie małego mieszkania i dozbieranie konkretnej sumy, szczególnie gdy nie chcesz brać kredytu. Większe nieruchomości są o kilkaset tysięcy złotych droższe.

Jakie mieszkanie pod inwestycję?

Mieszkanie może być kupione również z myślą o przeznaczeniu go pod wynajem. Wówczas trzeba szczególnie zastanowić się nad jego wielkością i samą specyfiką biznesu. W sytuacji, gdy zdecydujesz się na wynajem zaledwie na kilka dni, najlepiej, by było to małe mieszkanie. Wówczas można zapewnić odpowiednią przestrzeń do spania turystom. Małe kawalerki sprawdzą się również w przypadku studentów, którzy nie odnajdują się dobrze w mieszkaniach wielopokojowych lub akademikach. To świetny wybór także dla pracowników, spędzających cały dzień poza domem.

Większe mieszkania są zwykle skierowane dla par, które mają stałą pracę, lub rodzin z dziećmi. Popyt na konkretne rodzaje nieruchomości różni się w zależności od miasta i dokładnej lokalizacji. W okolicach kampusów warto postawić na malutkie kawalerki lub większe mieszkania i podzielić je na pokoje. Na obrzeżach lepszym wyborem są większe mieszkania, które przyciągną uwagę rodzin z dziećmi bądź ustatkowanych par.