Aktualności

od czego zacząć kupno mieszkania

Od czego zacząć kupno nowego mieszkania?

Facebook
Twitter
LinkedIn

Zdecydowanie się na zakup danego mieszkania jest bardzo poważną decyzją. Z tego powodu cały proces powinien zacząć się od kilku kroków. Jest to szczególnie istotne w przypadku nowych mieszkań prosto od dewelopera. O czym trzeba pamiętać podczas kupowania nieruchomości? Co warto sprawdzić przed zdecydowaniem się na dany lokal?

Zastanów się nad swoimi potrzebami

Każdy ma nieco inne potrzeby. Z tego powodu należy zastanowić się nad nimi jeszcze przed rozpoczęciem szukania wymarzonej nieruchomości. Od czego zacząć kupno mieszkania? Znaczenie mają takie czynniki jak:

 • preferowana lokalizacja,
 • metraż,
 • rozłożenie pomieszczeń (bądź możliwość modyfikowania projektu),
 • piętro,
 • dodatkowe przestrzenie (parking, komórka lokatorska),
 • udogodnienia wokół nieruchomości,
 • stan pod klucz lub deweloperski,
 • cena.

Przeanalizowanie tych czynników jest bardzo ważne. Dopiero wówczas będziesz wiedzieć, jakiego mieszkania szukasz. Nieruchomości mogą bowiem znajdować się w różnych miejscach i być wykończone w konkretnym stopniu. Niektóre osoby chcą urządzić lokal samodzielnie, podczas gdy inne wolą pozostawić tę kwestię deweloperowi i współpracującemu z nim architektowi. Z tego powodu musisz wiedzieć, czy interesuje Cię mieszkanie gotowe lub do wykończenia.

Określ swój budżet

Nowe mieszkania kosztują kilkaset tysięcy złotych, ale różnice w cenach występują w zależności od metrażu, stanu czy lokalizacji. Warto rozpocząć poszukiwania od określenia swojego budżetu. W ten sposób szybko odrzucisz propozycje, które są za drogie. Ma to znaczenie zarówno w przypadku kredytu, jak i dysponowania odpowiednią kwotą bez zaciągania zobowiązań.

Większe mieszkania są droższe. Więcej zapłacisz również za nieruchomości z dodatkowym miejscem parkingowym czy dużym tarasem. Czasem warto jednak zainwestować w przyszłość. Jeśli planujesz rodzinę, mieszkanie z kilkoma pokojami będzie strzałem w dziesiątkę. Trzeba również pamiętać, że nowe nieruchomości znacznie wolniej tracą na wartości.

Wybór lokalizacji mieszkania

Niezwykle ważny jest również wybór lokalizacji mieszkania. Nowe nieruchomości zwykle znajdują się na zamkniętych, atrakcyjnych osiedlach. Czasem są to jednak obrzeża miast. Jeśli zależy Ci na bliskości centrum, warto wybrać tereny znajdujące się w konkretnym miejscu. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie, czy do Twojego miejsca pracy da się dojechać tramwajem. Czasem korki uniemożliwiają bowiem skorzystanie z autobusu lub samochodu.

Jeśli chodzi o lokalizację, znaczenie ma również piętro. Największym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości położone na poziomie drugim, trzecim i czwartym. W przypadku wyższych budynków niezbędna jest winda, która pojawia się jednak we wszystkich nowych obiektach.

Wokół nowoczesnych budynków znajdują się również place zabaw i tereny zielone. To ważne w sytuacji, gdy masz dzieci lub psa. Warto wybierać mieszkanie również patrząc przyszłościowo.

Wybierz dobrego dewelopera

Na rynku działa wiele firm, które zajmują się tworzeniem nowych mieszkań. Z tego powodu wybór dewelopera może być trudny. Najlepiej sprawdzić wszelkie dokumenty w Urzędzie Skarbowym oraz odpowiednich rejestrach. W ten sposób dowiesz się, czy dany deweloper nie ma długów i radzi sobie świetnie z tworzeniem nowych budynków. Dobrym pomysłem okazuje się również zapytanie osób, które współpracowały z konkretną firmą wcześniej. Dowiesz się wówczas, czy podczas pracy nie doszło do opóźnień, a mieszkania były zgodne z umową.

Informacje na temat konkretnego dewelopera znajdziesz w takich miejscach, jak:

 • Krajowy Rejestr Długów,
 • Urząd Skarbowy,
 • Polski Związek Firm Deweloperskich,
 • Krajowy Rejestr Sądowy.

Dopiero po zrealizowaniu tych wszystkich kroków można zdecydować się na dane mieszkanie. Trzeba jednak pamiętać, że deweloper powinien odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. Warto rozwiewać swoje wątpliwości i zdecydować się na daną nieruchomość dopiero w sytuacji, gdy wszelkie kwestie będą jasne. W końcu to duża inwestycja, często pochłaniająca oszczędności życia.

Zobacz więcej postów

kontakt

Chcesz zarezerwować mieszkanie, lub umówić się na wizytę? Masz jakieś pytania?