Aktualności

LV development luksusowe domy

Park Śląski

Facebook
Twitter
LinkedIn

Park Śląski im. gen. Jerzego Ziętka w Chorzowie, zwany do niedawna Wojewódzkim Parkiem Kultury i Wypoczynku, to ponad 600-hektarowe „zielone płuca” aglomeracji. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: od relaksujących spacerów po imprezy masowe. 

Lokalizacja

Park Śląski zlokalizowany jest w Chorzowie przy Alei Różanej, na pograniczu Siemianowic Śląskich, Chorzowa i Katowic, ze świetnym połączeniem z pobliską autostradą A4. Centrum Katowic dzieli od Parku Śląskiego kilka przystanków komunikacją miejską. Samochodem można się stamtąd dostać do Parku w kilka minut.

Historia

Park powstał w latach 50. XX w. z inicjatywy cenionego na Śląsku wojewody gen. Jerzego Ziętka, na wyjątkowo zdegradowanych terenach poprzemysłowych Chorzowa i Katowic. Teren pokryty był w 75 proc. hałdami, pogórniczymi odpadami, biedaszybami, zapadliskami, bagnami i wysypiskami oraz w niewielkim obszarze terenami o charakterze rolniczym. Decyzja utworzeniu zapadła w grudniu 1950 roku na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach. Tereny pogórnicze zmieniane zostały w “zieloną wyspę” w samym centrum przemysłowej aglomeracji. Przy przygotowaniu gruntu przemieszczono miliony metrów sześciennych ziemi, posadzono prawie 3,5 miliona drzew i krzewów w 70 gatunkach. Z upływem lat pospolitsze gatunki zastępowano bardziej szlachetnymi. Projektant Parku, prof. Władysław Niemirski, podzielił teren na dwie strefy: cichą (z licznymi drzewami i krzewami) dla relaksu – powstały tu m.in. Planetarium, Galeria Rzeźby Śląskiej, Śląski Ogród Zoologiczny – i kulturalno-rozrywkową, służącą czynnemu wypoczynkowi (z Wesołym Miasteczkiem i Stadionem Śląskim).

Atrakcje

Park bogactwem atrakcji nadal przyciąga tłumy odwiedzających nie tylko z woj. śląskiego. Każdy może wybrać coś dla siebie: relaksujący spacer po parkowych alejach, jazdę na rowerze po przygotowanych trasach, bieganie, nordic walking, po koncerty i inne imprezy wystawowe, targowe itp.

Wśród mnogości atrakcji należy wymienić m.in.:

Legendię Śląskie Wesołe Miasteczko

 

Śląski Ogród Zoologiczny z Kotliną Dinozaurów

 

Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny

 

Planetarium Śląskie

 

Galerię Rzeźby Śląskiej

 

Kolejkę Linową „Elkę”

 

Ogród Japoński

 

Czy Park Śląski jest płatny?

  • w tygodniu – 3 zł za każdą rozpoczętą godzinę;
  • w weekendy (sobota, niedziela) i święta – 5 zł za każdą rozpoczętą godzinę;
  • pojazdy o masie powyżej 3,5 t obowiązuje jednokrotna opłata – 30 zł – niezależnie od godzin parkowania;
  • autokary obowiązuje jednokrotna opłata – 50 zł – niezależnie od godzin parkowania.

 

 

Zobacz więcej postów

kontakt

Chcesz zarezerwować mieszkanie, lub umówić się na wizytę? Masz jakieś pytania?