Aktualności

Stan deweloperski mieszkania – co musisz o nim wiedzieć?

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeśli zależy Ci na samodzielnym wyposażeniu swojego mieszkania, najlepszym wyborem jest zakupienie lokalu w stanie deweloperskim. Warto jednak pamiętać, że takie określenie może różnić się w zależności od ustaleń z danym deweloperem. Z tego powodu należy dokładnie sprawdzić, czym jest stan deweloperski w danym przypadku.

Czym jest stan deweloperski mieszkania?

Stan deweloperski mieszkania różni się w zależności od wizji danej firmy. Na ogół jednak dotyczy on sytuacji, w której można od razu przejść do prac wykończeniowych na terenie danego lokalu. Oznacza to, że ściany i podłogi są już przygotowane do położenia farby, paneli czy płytek. Zakończone zostały już także prace mające na celu ocieplenie budynku czy doprowadzenie przyłączy. Mieszkanie w stanie deweloperskim jest puste i gotowe do rozpoczęcia remontu. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą wyposażyć je zgodnie z własnymi preferencjami.

Niektórzy deweloperzy oferują znacznie szerszy zakres stanu deweloperskiego, wykańczając oddawane mieszkania w większym stopniu. Warto sprawdzić, co dokładnie wchodzi w skład definicji danej firmy. Różnice pomiędzy lokalami w stanie deweloperskim od innych deweloperów mogą być bardzo duże.

Definicję stanu deweloperskiego danej firmy możesz poznać jeszcze przed zdecydowaniem się na daną nieruchomość. W ten sposób będziesz wiedzieć, w jakim stopniu mieszkanie zostanie wykończone przed jego ewentualnym oddaniem do użytkowania. W wielu przypadkach może to pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji na temat zakupu konkretnej nieruchomości.

Co obejmuje stan deweloperski?

Skoro wiesz już, co to jest stan deweloperski, warto zastanowić się nad elementami wchodzącymi w skład takiego mieszkania. Wszystkie informacje na ten temat powinny być zawarte w umowie, by podczas odbioru lokalu nie pojawiały się żadne wątpliwości związane z jego stanem. Zazwyczaj w takich mieszkaniach występują następujące elementy:

  • wylewki podłogowe i tynki,
  • drzwi wejściowe i okna,
  • parapety,
  • instalacje wodno-kanalizacyjne, grzewcze, elektryczne i wentylacyjne,
  • grzejniki.

Taka sytuacja pozwala na szybkie rozpoczęcie prac. Niekiedy ściany są już pomalowane białą farbą, by ułatwić nanoszenie kolejnych warstw w dowolnym kolorze.

Odbiór mieszkania w stanie deweloperskim

Standard wykończenia deweloperski jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, jednak podczas odbioru mieszkania trzeba pamiętać, by sprawdzić kilka kwestii. Najważniejsza jest kontrola zgodności rzeczywistego wyglądu lokalu z informacjami zawartymi w umowie. To właśnie od tych zapisów zależy dokładna definicja stanu deweloperskiego w danym przypadku. Czasem bowiem istnieje opcja skorzystania z takich udogodnień, jak np. montaż drzwi wewnętrznych czy rolet antywłamaniowych. W niektórych mieszkaniach są już także gotowe kontakty i włączniki.

Nie należy więc podpisywać dokumentów pod wpływem emocji. Warto dokładnie przeanalizować informacje na temat stanu deweloperskiego i sprawdzić każdy, nawet najmniejszy element w gotowym mieszkaniu. W razie niezgodności wyglądu lokalu z ustaleniami możesz zgłosić poprawki, a deweloper będzie zobowiązany do naprawienia niedociągnięć. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ od dokładnego stanu mieszkania zależy możliwość prowadzenia kolejnych prac.

Jak wygląda mieszkanie w stanie deweloperskim?

Lokal w stanie deweloperskim jest odpowiednio przygotowany do rozpoczęcia kolejnych prac. Nie znajduje się w nim żadne wyposażenie, ale jest on wykończony w takim stopniu, by móc od razu przeprowadzić remont, w tym także malowanie ścian. To, jak wygląda mieszkanie w stanie deweloperskim, zależy od ustaleń z daną firmą. Jest to jednak doskonała sytuacja dla osób, które chcą zakupić lokal i od razu przystąpić do prac wykończeniowych. W tym właśnie mieszkanie w stanie deweloperskim różni się od lokalu z drugiej ręki. Nie trzeba zdejmować podłóg czy wynosić już istniejącego wyposażenia, by stworzyć aranżację dopasowaną do własnych preferencji.

Zobacz więcej postów

kontakt

Chcesz zarezerwować mieszkanie, lub umówić się na wizytę? Masz jakieś pytania?