kraków ceny mieszkań

Ceny mieszkań w Krakowie – zestawienie według dzielnic

Facebook
Twitter
LinkedIn

Kupno własnego mieszkania jest marzeniem wielu osób w każdym wieku. W dużych miastach ceny takich nieruchomości mogą jednak przerazić. Często koszt za metr kwadratowy zależy jednak od dzielnicy. Bez wątpienia najdrożej jest w samym centrum, a najtaniej – na obrzeżach z nieco bardziej wymagającym dojazdem. Jak kształtują się ceny mieszkań w Krakowie w zależności od dzielnic?

Cena mieszkania w Krakowie a sytuacja rynkowa

Każda osoba interesująca się ofertami dotyczącymi sprzedaży mieszkań wie, że ceny różnią się w zależności od wielu czynników, w tym także sytuacji rynkowej. Inflacja czy nagły wzrost zapotrzebowania na takie nieruchomości mogą podnieść sumę należną za metr kwadratowy. Z tego powodu ceny znajdujące się w zestawieniach sprzed jeszcze kilku lat (a w szczególności sprzed kryzysu spowodowanego pandemią) mogą być już zupełnie nieaktualne. Wartości te zmieniają się bowiem bardzo dynamicznie.

Cena mieszkania w Krakowie a dzielnice

Cena mieszkania w Krakowie różni się w zależności od tego, gdzie zlokalizowano dany budynek. Na jej ostateczną wartość wpływa również standard, wyposażenie lub jego brak, wiek obiektu czy nawet typ ogrzewania. Warto jednak przyjrzeć się cenom mieszkań, biorąc pod uwagę samą lokalizację.

Ceny mieszkań w Krakowie są najwyższe w centrum, czyli w dzielnicach Stare Miasto oraz Grzegórzki. Przekraczają tam one 10-12 tysięcy zł/m2. Nieco taniej jest w okolicach przylegających do tych terenów, czyli na Podgórzu, Czyżynach, Prądniku Czerwonym, Krowodrzach i Zwierzyńcu. Tam także zdarzają się nieruchomości w podobnej cenie, ale częściej można spotkać takie, które da się kupić za około 9 tysięcy zł/m2.

Jeśli chodzi o Kraków, ceny mieszkań są zdecydowanie najniższe na obrzeżach. Niekiedy wynoszą one nawet około 7 tysięcy zł/m2. Mowa tu o takich dzielnicach, jak Swoszowice, Bieżanów-Prokocim. Wzgórza Krzesławickie, Mistrzejowice czy Łagiewniki-Borek Fałęcki. Czasami na terenach znajdujących się dalej od centrum ceny mieszkań mogą być wyższe ze względu na renomę osiedla, bezpieczeństwo i standard budownictwa. Doskonałym przykładem są Dębniki, Podgórze Duchackie, Prądnik Biały, Bronowice czy Nowa Huta. Pomimo sporej odległości od centrum za mieszkania w tych okolicach trzeba zapłacić 8-9 tysięcy zł/m2.

Jaka jest średnia cena mieszkania w Krakowie?

Czynnikiem, na który wiele osób zwraca uwagę podczas wyboru nieruchomości na danym terenie, jest średnia cena mieszkania. Kraków pod tym względem plasuje się w czołówce polskich miast. Średnia za metr kwadratowy w jego przypadku wynosi około 9500 zł. Warto jednak pamiętać, że ta suma zmienia się z roku na rok i jest uzależniona od wielu czynników. Oczywiście na rynku można znaleźć tańsze i droższe mieszkania, szczególnie gdy są to nieruchomości na nowo powstających osiedlach z wieloma udogodnieniami.

Dzielnice to nie jedyny czynnik wpływający na cenę

Cena mieszkań w Krakowie w dużej mierze zależy od ich lokalizacji, ale to nie wszystko. Czasem obszary znajdujące się daleko od centrum są z nim doskonale skomunikowane, jednocześnie zapewniając spokój życia mieszkańcom i dostęp do zielonych terenów. Znaczenie ma też bezpieczeństwo. W dzielnicach, w których nie poleca się kupowania nieruchomości przez rodziny z dziećmi, zwykle ceny są niższe.

Znaczenie ma również osiedle i typ budownictwa. W centrum spotkać można wiele zabytkowych kamienic, obecnie coraz częściej remontowanych. Na obrzeżach Krakowa znajdują się natomiast nowoczesne osiedla wybudowane kilka lat temu. W takich miejscach życie jest spokojniejsze, a często istnieje opcja dokupienia stanowiska w garażu podziemnym zabezpieczonym przed dostępem osób niepowołanych. Warto wziąć pod uwagę ten czynnik, rozważając kupno mieszkania. Często bowiem pozostawienie samochodu przy ruchliwej ulicy czy pod drzewami jest dość ryzykowne, a w centrach miast nie ma już miejsca na stworzenie nowych parkingów podziemnych. Na cenę wpływa również dostępność takich pomieszczeń, jak np. komórka lokatorska.

Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem naszej inwestycji Apartamenty Przewóz, gdzie mieszkanie kupić można w cenie od 9250 zł / m2.

kontakt

Chcesz zarezerwować mieszkanie, lub umówić się na wizytę? Masz jakieś pytania?