Ceny mieszkania mogą różnić się w znacznym stopniu. Na ich dokładną wartość wpływa naprawdę wiele czynników, które często powodują wahania w granicach nawet kilkuset tysięcy złotych. Od czego dokładnie zależą ceny mieszkań? Które są tańsze, a za które trzeba zapłacić znacznie więcej?
Co wpływa na wartość mieszkania?
Jeśli zastanawiasz się, co wpływa na cenę mieszkania, warto przeanalizować kilka kwestii. Istnieje bowiem wiele czynników warunkujących dokładną wartość nieruchomości. Czasem ceny są również zawyżone lub zaniżone, co ma związek np. z sytuacją życiową właściciela. Na ogół wyróżnia się następujące czynniki wpływające na cenę mieszkania:
- metraż,
- wyposażenie (standard lub całkowity brak wyposażenia),
- stan (wyremontowany, do remontu, w stanie deweloperskim),
- typ obiektu (kamienica, nowoczesny blok, obecność windy lub wyremontowana klatka schodowa),
- piętro,
- stan prawny nieruchomości,
- dostęp do komórki lokatorskiej lub miejsca parkingowego,
- dzielnica,
- okolica.
Na cenę mieszkania mogą wpływać również inne czynniki. Czasem dużym atutem jest balkon czy konkretne rozłożenie pomieszczeń. Znaczenie ma też zastosowany system ogrzewania lub sąsiedztwo. Zdarza się również, że mieszkania są sprzedawane poniżej swojej wartości ze względu na długi właściciela, rozwody czy śmierć osoby, do której należał lokal. Te wszystkie różnice mogą sprawiać, że niektóre mieszkania kosztują 200 tys. zł, a inne – nawet milion.
Które mieszkania są najdroższe?
Najwyższe ceny dotyczą mieszkań znajdujących się na pierwszym lub drugim piętrze w nowoczesnych budynkach, często z dostępem do windy, parkingu podziemnego i infrastruktury jedynie dla mieszkańców danego osiedla. Więcej zapłacą także osoby zdecydowane na lokale wyposażone, szczególnie w wysokim standardzie. Wśród najdroższych propozycji można spotkać nieruchomości z dużym balkonem czy nawet tarasem na dachu, często o wielkości kilkunastu metrów kwadratowych.
Zdecydowanie najdrożej jest w dużych miastach. W Polsce w dalszym ciągu prowadzi Warszawa, ale dużo zapłacą również mieszkańcy Trójmiasta. Nieco niższe ceny mieszkań występują w Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu. Różnica często może wynieść nawet kilka tysięcy na metrze kwadratowym, co po przeliczeniu generuje bardzo duże kwoty.
Znaczenie ma też dzielnica. W centrach dużych miast ceny wynoszą nawet kilkanaście tysięcy złotych za metr kwadratowy. Na obrzeżach koszt ten spada o kilkadziesiąt procent. Droższe są mieszkania w miejscach bezpiecznych, głównie na osiedlach stworzonych z myślą o rodzinach z dziećmi. Znaczenie ma również skomunikowanie z centrum, odległość od kampusów uniwersyteckich czy infrastruktura znajdująca się w okolicy.
Jak kupić mieszkanie taniej?
Skoro wiesz już, co wpływa na wartość mieszkania, warto zastanowić się, jak kupić nieruchomość taniej. Najłatwiej jest w sytuacji, gdy nie goni Cię czas. Wówczas można na spokojnie przeglądać oferty i czekać na okazje, wynikające często z konieczności szybkiej sprzedaży lokalu. W ten sposób da się zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli masz czas, możesz także obserwować sytuację na rynku i dostosowywać się do spadającego popytu na mieszkania. Wówczas ceny nieruchomości będą się obniżać w widoczny sposób, a Ty zdążysz dozbierać pozostałą część pieniędzy.
Tańsze będą też mieszkania na poddaszu lub parterze. Jeśli jesteś osobą młodą lub w budynku znajduje się winda, dostanie się na najwyższe piętra nie będzie trudne. Często dobrym pomysłem jest również zakupienie lokalu do remontu i zmienianie jego wyposażenia stopniowo. Wówczas nie odczujesz konieczności wydania tak dużej sumy, a wszystko rozłoży się w czasie.
Pomocne może być też skorzystanie z pomocy agentów nieruchomości. Takie osoby są w stanie dostosować ofertę do potrzeb danego klienta. W ten sposób można łatwo znaleźć mieszkanie w odpowiednim budżecie, nie spędzając długich godzin na samodzielnym przeglądaniu dostępnych ogłoszeń. Jest to wygodna opcja dla osób zabieganych, które mają jasno sprecyzowane wymagania.