Przed zdecydowaniem się na kupno danego mieszkania warto zapoznać się z planem nieruchomości. Pozwala on na poznanie dokładnych wymiarów pomieszczeń, rozmieszczenia drzwi i okien oraz położenia konkretnych instalacji. Istnieje kilka rodzajów planów mieszkań, które różnią się od siebie dokładnym przeznaczeniem. Jak czytać taką dokumentację?
Jakie są rodzaje planów mieszkań?
Zanim dowiesz się, jak czytać plany mieszkań, warto zapoznać się z dostępnymi rodzajami. Każdy z nich ma nieco inne zastosowanie i obejmuje zupełnie różne elementy oraz symbole. Mowa tu o takich rodzajach, jak:
- plan sprzedażowy,
- plan architektoniczny.
Pierwszy rodzaj jest znacznie bardziej uproszczony i często obejmuje również poglądowe wyposażenie. Drugi pozwala na zobaczenie większej liczby elementów. Czytając takie plany, trzeba pamiętać o odpowiednim rozumieniu zastosowanej symboliki.
Najważniejsze elementy w planach mieszkań
Jeśli chodzi o plan mieszkania, symbole mają konkretne znaczenie i są takie same w przypadku różnych dokumentów tego typu. Zdecydowanie najważniejszymi są ściany nośne. Oznacza się je grubszą kreską oraz ukośnymi liniami. Takie elementy są niezwykle istotne ze względu na fakt, że pozwalają na określenie tych miejsc, które można wyburzyć. Ścianki działowe są bowiem oznaczane kratkami i umożliwiają usunięcie podczas generalnego remontu.
Ważne są także okna i drzwi. Powinny być one dokładnie opisane pod względem wysokości i szerokości. Dzięki temu można sprawdzić, czy dane okno sięga do podłogi, czy jest bardzo małe. Na planach zaznacza się również kierunek otwierania okien oraz wysokości parapetów. Jeśli chodzi o drzwi, w rysunku powinny znaleźć się informacje na temat wysokości progu. Często zaznacza się zawiasy, co pozwala na sprawdzenie, w którą stronę się otwierają.
Na planie architektonicznym można również zauważyć piony kanalizacyjne oraz szyby wentylacyjne. Są to oznaczenia w postaci przekreślonego koła lub kwadratu. Znaczenie ma również rozmieszczenie armatury oraz połączeń hydraulicznych w postaci linii przerywanej z kropką. Takie elementy pozwalają na wyznaczenie miejsca, w którym znajdzie się kuchnia i łazienka.
Inne symbole na planach mieszkań
Istnieją także inne oznaczenia na planie mieszkania. Mowa tu m.in. o kierunkach świata. To niezwykle istotne ze względu na fakt, że oświetlenie z każdej strony jest nieco inne. Pomieszczenia od południa będą znacznie bardziej słoneczne niż te od północy. Warto zwrócić na to uwagę, wybierając swoje wymarzone mieszkanie.
W niektórych mieszkaniach znajdują się również schody. Wówczas plan jest nieco bardziej skomplikowany i obejmuje specjalną strzałkę, która wskazuje kierunek w górę. Niezwykle ważne jest również umieszczenie liczby stopni.
Znaczenie ma też wysokość. W pomieszczeniach o niskich ścianach opisuje się je specjalnie za pomocą przerywanej linii. Takie oznaczenie może pojawić się np. w przypadku poddasza.
Jeśli chodzi o rysunek techniczny mieszkania, symbole opisują także liczniki pomiarowe. Takie miejsca muszą być łatwo dostępne, dlatego nie można ich zabudowywać. Podobnie jest także w przypadku osprzętu elektrycznego. On również jest oznaczany w podobny sposób i musi pozostać odkryty.
Na co zwrócić uwagę, czytając plan mieszkania?
Plan mieszkania jest źródłem cennych informacji, których nie widać zwykle na wizualizacji. Doskonałym przykładem okazuje się np. rozmieszczenie ścian działowych i nośnych. Z tego powodu czytając taki dokument, należy zwrócić uwagę na możliwość zabudowania konkretnych przestrzeni czy dostosowania ich do swoich wymagań poprzez wyburzenie ścian.
Warto pamiętać również o tym, by pomieszczenia miały odpowiednią wielkość. Jest to szczególnie istotne w przypadku bardzo wąskich przestrzeni, takich jak np. korytarz. Wówczas trzeba przemyśleć, czy w danym pokoju zmieszczą się konkretne meble. Nie można zapominać również o kierunku otwierania okien i drzwi oraz o tym, by nie kolidowały inne z planowanymi elementami wyposażenia konkretnego wnętrza.