Wiele osób marzy o własnym mieszkaniu, jednak jego zakup wiąże się z niemałym wydatkiem. Rozwiązaniem umożliwiającym realizację celu mieszkaniowego jest kredyt hipoteczny. Dla wielu osób jest to najważniejsza decyzja finansowa w życiu, dlatego bardzo ważne, aby wybrać rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.
Sprawdź zdolność kredytową
Pierwszy krok to sprawdzenie na ile bank ocenia Twoją zdolność kredytową. Możesz to zrobić na symulatorach internetowych, w oddziale banku lub u niezależnego doradcy finansowego, który sprawdzi Twoje możliwości we wszystkich bankach podczas jednego spotkania. Warto wiedzieć, że każdy z banków wylicza zdolność według własnych parametrów, co oznacza, że może ona być na różnym poziomie.
Zazwyczaj kiedy sprawdzam możliwości moich klientów są dwa rozwiązania: zdolność jest większa niż się spodziewali i wówczas mamy bezpieczny zapas lub zdolność jest mniejsza i wówczas wskazuję, co można zrobić, aby zbudować wyższą zdolność.
Wybierz nieruchomość
Często trafiają do mnie klienci, którzy już mają wybrane wymarzone M, ale zdarza się i tak, że najpierw sprawdzamy zdolność kredytową, aby wiedzieć na jaką nieruchomość można sobie pozwolić. We wnioskach o kredyt hipoteczny wskazujemy już konkretne mieszkanie oraz wymagane przez bank dokumenty nieruchomości wraz z umową rezerwacyjną lub przedwstępną.
Zadbaj o wkład własny
Kredytem mieszkaniowym możemy sfinansować nie tylko nieruchomość, ale także powierzchnie dodatkowe, takie jak komórka lokatorska czy miejsce postojowe oraz wykończenie nieruchomości. Bank będzie wymagał nakładu finansowego, który zostanie wpłacony na konto dewelopera przed uruchomieniem kredytu. Na ten moment minimalny wymagany wkład własny w większości banków to 10% wartości zabezpieczenia. Pamiętaj jednak, że im wyższy wkład własny, tym lepsze warunki kredytu.
Minimalny wkład własny wyliczamy wg wzoru: wkład własny = (cena mieszkania + cena miejsca postojowego/komórki lokatorskiej + koszt wykończenia) * 10%
Zainwestuj w wiedzę
Najlepsza inwestycja to inwestycja w wiedzę. Przede wszystkim powinniśmy zrozumieć konstrukcję kredytu hipotecznego, czyli co składa się na jego całkowity koszt i jakie są koszty okołokredytowe, często nie są one ujęte w ofertach bankowych. Wśród ofert znajdziemy standardowe i promocyjne, z ratą stałą lub malejącą, z oprocentowaniem stałym lub zmiennym, z prowizją lub bez prowizji.
Porównaj oferty banków
Sprawdzenie oferty kredytów w więcej niż jednym banku z całą pewnością pozwoli na znaczne oszczędności. Banki prześcigają się w ofertach, aby pozyskać nowych klientów. Jeśli nie chcesz tracić czasu na sprawdzaniu samodzielnie wszystkich ofert, skorzystaj z usług zaufanego doradcy finansowego, który nie tylko porówna dla Ciebie oferty, ale także wskaże oszczędności na kredycie oraz umowach dodatkowych.
Złóż wnioski
Samo złożenie wniosków kredytowych nie jest zobowiązujące, dlatego polecam moim klientom wybór najlepszej oferty oraz dwóch dodatkowych. Z jednej strony dlatego, aby zabezpieczyć się na wypadek decyzji negatywnej, a z drugiej – jeśli mamy 3 decyzje pozytywne mamy większe możliwości negocjacyjne z bankami.
Do wniosków kredytowych należy skompletować wymagane przez banki dokumenty zarówno finansowe, jak i dokumenty nieruchomości. Warto dokładnie sprawdzić, co w danym banku jest wymagane i dostarczyć pełen komplet, ponieważ ewentualne braki wydłużają proces kredytowy.
Jeśli wolisz zdać się na obsługę specjalisty, skontaktuj się z doradcą finansowy, który przeprowadzi Cię przez cały proces kredytowy – od sprawdzenia zdolności kredytowej, złożenie wniosków, monitorowanie procesu kredytowego, negocjacje z bankami, aż po finalizację umowy oraz uruchomienie kredytu. Standardem na rynku jest to, że takie usługi są bezpłatne dla klienta, ponieważ brokerzy wynagradzani są przez instytucje finansowe.
Chcesz sprawdzić jak wygląda taka współpraca? Serdecznie zapraszam na konsultację.
Dominika Łukawska
Niezależny Doradca Finansowy
tel.: 533 931 711
email: dominika.lukawska@phinance.pl