"
Wydarzenia Aktualności
Jakie są sposoby inwestowania na rynku nieruchomości?

Jakie są sposoby inwestowania na rynku nieruchomości?

Inwestycje w nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form inwestycji kapitału. Mimo tego, że ceny mieszkań cały czas idą w górę, chętnych na taki sposób lokowania pieniędzy nie brakuje. W Polsce coraz więcej osób i firm decyduje się na zakup nieruchomości. Wielu Polaków uważa inwestowanie w nieruchomości za najbezpieczniejszą formę lokowania kapitału. Czy warto inwestować w nieruchomości?

Rodzaje inwestycji

Mieszkania pod wynajem długoterminowy

Inwestowanie w mieszkanie na wynajem to jedna z podstawowych form inwestycji. Decydując się na zakup nieruchomości pod inwestycje musisz pamiętać, że głównym celem jest generowanie stałego dochodu. Oznacza to, że po opłaceniu wydatków takich jak: czynsz, media, rata kredytu, ewentualne naprawy, podatki, w “kieszeni” powinna pozostawać nadwyżka pieniędzy.
Warto też wspomnieć, że rzepisy podatkowe zmieniają się jak w kalejdoskopie, dlatego ważne, abyś sprawdził je przed samym podpisaniem umowy z najemcą. Według obecnego prawa nie w każdej sytuacji konieczne jest posiadanie firmy, by móc wynajmować mieszkanie. Jeśli decydujesz się na wynajem długoterminowy, możesz to robić prywatnie, pod warunkiem, że w swojej ofercie masz jedno/ dwa mieszkania. Jeżeli zdecydujesz się na najem krótkoterminowy – założenie działalności gospodarczej jest absolutnie konieczne.
Inwestycja w mieszkanie to jednocześnie mniej obowiązków, ponieważ wynajem długoterminowy daje Ci spokojną głowę, gdy znajdą się najemcy. Oczywiście, musisz utrzymywać z nimi relacje, prowadzić dokumentację, jednak wynajem długoterminowy jest gwarancją, że nie będziesz musiał angażować za dużo swojego czasu. 

Najem krótkoterminowy
Najem krótkoterminowy cieszy się ogromną popularnością, ponieważ jest tańszy od usług hotelowych. Decydując się na inwestycję warto szczególnie zwrócić uwagę na lokalizację. Twój biznes na pewno sprawdzi się w dużych miastach, takicj jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Łódź…
Zanim zdecydujesz się na inwestowanie w mieszkania pod najem krótkoterminowy, weź pod uwagę potencjalne zyski i przede wszystkim swoją dyspozycyjność. Przy tego rodzaju inwestycji koniecznie musisz założyć działalność gospodarczą.

Ponadto, ta forma wynajmu wymaga dużego zaangażowania właściciela, ponieważ obliguje do prowadzenia systemu rezerwacji, stałego kontaktu z klientami, przygotowania lokalu i przekazania kluczy.

House flipping
Jest to coraz popularniejsza, ale także bardziej ryzykowna forma inwestowania w nieruchomości.
Polega ona na zakupie mieszkania, wyremontowaniu (zwiększeniu standardu) i sprzedaży z zyskiem. W rzeczywistości jest to dużo żmudniejszy proces.
Osoby zarabiające na house flippingu wyszukują takie mieszkania np. podczas aukcji komorniczych lub poprzez stały monitoring okazji na rynku z pierwszej ręki. Owe inwestycje to często zaniedbane lub zdewastowane mieszkania, które często wymagają generalnego remontu. Rzadko kiedy wystarczy “drobne odświeżenie”. Sztuką house flippingu jest właśnie znalezienie odpowiedniej nieruchomości.

Największymi zagrożeniami są:

  • Kupno nieruchomości bez potencjału, która przysporzy problemów – jednym z utrudnień przy sprzedaży nieruchomości może okazać się np. mało atrakcyjna lokalizacja. 
  • Zakres remontu – niedoszacowanie kosztów remontu, albo zbyt duży zakres prac może doprowadzić do dużego przestoju lub niskiej stopy zwrotu z inwestycji.
  • Brak odpowiedniej wiedzy może doprowadzić do generacji dodatkowych kosztów. Nieumiejętnie prowadzona sprzedaż prowadzi do uzyskania niższej ceny za nieruchomość lub do długiego poszukiwania nabywcy.


Podział nieruchomości na mniejsze lokale
Tę formę inwestycji w nieruchomość uznaje się za jeden z rodzai house flippingu. Niewątpliwie ogromnym plusem inwestowania w takie mieszkania jest spora dostępność dużych lokali na rynku oraz ogromne zapotrzebowanie na małe lokale. Takimi mieszkaniami będą na pewno zainteresowani studenci czy single.

Problem, jaki możesz napotkać na swojej drodze, to ograniczenia budowlane. Niestety nieruchomości nie możesz podzielić ot tak. Wszystko musi być zgodne z prawem i wynikać z przepisów architektonicznych. Mimo wszystko, jeśli uda Ci się znaleźć jeden duży lokal, przerobić go na mniejsze lokale i sprzedać – będziesz na pewno zadowolony ze swoich zysków.

Zakończenie
W tym artykule przedstawiliśmy kilka możliwych forma inwestowania w nieruchomości zarówno dla początkujących, jak i wtajemniczonych inwestorów. Inwestuj w nieruchomości co do których masz pełną informację umożliwiającą ocenę jej atrakcyjności.

Ulubione ()