Przedstawiamy najświeższy raport cen mieszkań opublikowany przez BIG DATA RynekPierwotny.pl. Czerwiec przyniósł interesujące zmiany na rynku nieruchomości w Polsce. W większości największych miast oferta nowych mieszkań w segmencie popularnym wzrosła, co zatrzymało wzrost średniej ceny m kw. Wyjątkiem były Warszawa oraz Aglomeracja Katowicka, gdzie ceny poszły w górę z powodu wprowadzenia droższych lokali do oferty, a nie podwyżek istniejących cen.
– Ministerstwo Rozwoju i Technologii właśnie zakomunikowało, że „Kredyt mieszkaniowy na#Start” może pojawić się w ofercie banków nie wcześniej niż w 2025 r. Problem w tym, że resort nie daje gwarancji, że tak się stanie – zauważa Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, co stawia pod znakiem zapytania przyszły wzrost podaży nowych mieszkań i ich dostępność dla kredytobiorców.
Według danych BIG DATA RynekPierwotny.pl, w drugim kwartale 2024 roku deweloperzy wprowadzili o 25% mniej mieszkań niż w pierwszym kwartale, a w miastach Aglomeracji Katowickiej nowa podaż spadła aż o 40%. To odpowiedź na spadek sprzedaży po zakończeniu programu „Bezpieczny Kredyt 2%”.
Maj przyniósł spadek liczby wniosków o kredyty mieszkaniowe, a wiele osób wstrzymało się z zakupem mieszkań, oczekując lepszych warunków kredytowych. Jednak sytuacja sprzyja nabywcom – oferta mieszkań w czerwcu wzrosła, zwiększając konkurencję między deweloperami. Pojawiły się promocje, rabaty oraz systemy odroczonej płatności.
W ostatnich dwóch miesiącach deweloperzy wprowadzili więcej mieszkań w segmencie popularnym, co zatrzymało wzrost średniej ceny m kw. W Krakowie ceny utrzymały poziom z maja. Pamiętajmy jednak, że sytuacja na rynkach mieszkaniowych jest wciąż dynamiczna. W skali miesiąca średnia cena m kw. może wzrosnąć, jeśli na rynek trafi pula drogich – jak na dany rynek – lokali. W czerwcu przykładem tego są Warszawa oraz miasta Aglomeracji Katowickiej, odnotowano tam 1% podwyżkę średniej ceny m kw . mieszkań dostępnych w ofercie firm deweloperskich. Warto przypomnieć jednak, że w miastach Aglomeracji Katowickiej poprzednie trzy miesiące były okresem stabilizacji.
W większości dużych miast średnia cena metra kwadratowego mieszkań zatrzymała się. Zwiększona konkurencja między deweloperami przyniosła korzystne oferty dla nabywców, w tym promocje i rabaty. Wzrost średnich cen w niektórych miastach był spowodowany wprowadzeniem droższych lokali do oferty. Opóźnienia w programach kredytowych mogą wpłynąć na dalszy rozwój rynku nieruchomości, ale obecne warunki sprzyjają kupującym.
Śledź nas, aby być na bieżąco z najnowszymi analizami rynku nieruchomości.
Źródło grafik: na podstawie danych www.bigdata.rynekpierwotny.pl