Jeśli zależy Ci na samodzielnym wyposażeniu swojego mieszkania, najlepszym wyborem jest zakupienie lokalu w stanie deweloperskim. Warto jednak pamiętać, że takie określenie może różnić się w zależności od ustaleń z danym deweloperem. Z tego powodu należy dokładnie sprawdzić, czym jest stan deweloperski w danym przypadku.
Czym jest stan deweloperski mieszkania?
Stan deweloperski mieszkania różni się w zależności od wizji danej firmy. Na ogół jednak dotyczy on sytuacji, w której można od razu przejść do prac wykończeniowych na terenie danego lokalu. Oznacza to, że ściany i podłogi są już przygotowane do położenia farby, paneli czy płytek. Zakończone zostały już także prace mające na celu ocieplenie budynku czy doprowadzenie przyłączy. Mieszkanie w stanie deweloperskim jest puste i gotowe do rozpoczęcia remontu. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą wyposażyć je zgodnie z własnymi preferencjami.
Niektórzy deweloperzy oferują znacznie szerszy zakres stanu deweloperskiego, wykańczając oddawane mieszkania w większym stopniu. Warto sprawdzić, co dokładnie wchodzi w skład definicji danej firmy. Różnice pomiędzy lokalami w stanie deweloperskim od innych deweloperów mogą być bardzo duże.
Definicję stanu deweloperskiego danej firmy możesz poznać jeszcze przed zdecydowaniem się na daną nieruchomość. W ten sposób będziesz wiedzieć, w jakim stopniu mieszkanie zostanie wykończone przed jego ewentualnym oddaniem do użytkowania. W wielu przypadkach może to pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji na temat zakupu konkretnej nieruchomości.
Co obejmuje stan deweloperski?
Skoro wiesz już, co to jest stan deweloperski, warto zastanowić się nad elementami wchodzącymi w skład takiego mieszkania. Wszystkie informacje na ten temat powinny być zawarte w umowie, by podczas odbioru lokalu nie pojawiały się żadne wątpliwości związane z jego stanem. Zazwyczaj w takich mieszkaniach występują następujące elementy:
- wylewki podłogowe i tynki,
- drzwi wejściowe i okna,
- parapety,
- instalacje wodno-kanalizacyjne, grzewcze, elektryczne i wentylacyjne,
- grzejniki.
Taka sytuacja pozwala na szybkie rozpoczęcie prac. Niekiedy ściany są już pomalowane białą farbą, by ułatwić nanoszenie kolejnych warstw w dowolnym kolorze.
Odbiór mieszkania w stanie deweloperskim
Standard wykończenia deweloperski jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, jednak podczas odbioru mieszkania trzeba pamiętać, by sprawdzić kilka kwestii. Najważniejsza jest kontrola zgodności rzeczywistego wyglądu lokalu z informacjami zawartymi w umowie. To właśnie od tych zapisów zależy dokładna definicja stanu deweloperskiego w danym przypadku. Czasem bowiem istnieje opcja skorzystania z takich udogodnień, jak np. montaż drzwi wewnętrznych czy rolet antywłamaniowych. W niektórych mieszkaniach są już także gotowe kontakty i włączniki.
Nie należy więc podpisywać dokumentów pod wpływem emocji. Warto dokładnie przeanalizować informacje na temat stanu deweloperskiego i sprawdzić każdy, nawet najmniejszy element w gotowym mieszkaniu. W razie niezgodności wyglądu lokalu z ustaleniami możesz zgłosić poprawki, a deweloper będzie zobowiązany do naprawienia niedociągnięć. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ od dokładnego stanu mieszkania zależy możliwość prowadzenia kolejnych prac.
Jak wygląda mieszkanie w stanie deweloperskim?
Lokal w stanie deweloperskim jest odpowiednio przygotowany do rozpoczęcia kolejnych prac. Nie znajduje się w nim żadne wyposażenie, ale jest on wykończony w takim stopniu, by móc od razu przeprowadzić remont, w tym także malowanie ścian. To, jak wygląda mieszkanie w stanie deweloperskim, zależy od ustaleń z daną firmą. Jest to jednak doskonała sytuacja dla osób, które chcą zakupić lokal i od razu przystąpić do prac wykończeniowych. W tym właśnie mieszkanie w stanie deweloperskim różni się od lokalu z drugiej ręki. Nie trzeba zdejmować podłóg czy wynosić już istniejącego wyposażenia, by stworzyć aranżację dopasowaną do własnych preferencji.