"
Wydarzenia Aktualności
W jaki sposób sprawdzić wiarygodność dewelopera?

W jaki sposób sprawdzić wiarygodność dewelopera?

Kupno mieszkania wiąże się z przeznaczeniem na ten cel kilkuset tysięcy złotych. Z tego powodu przed podjęciem takiej decyzji warto sprawdzić wiarygodność konkretnego dewelopera. Istnieje kilka sposobów na skontrolowanie, czy można zaufać danej firmie. Jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania?

Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?

Wiele osób, które planują kupno mieszkania, zastanawia się, jak sprawdzić wiarygodność dewelopera. Najważniejsze jest przeanalizowanie poprzednich inwestycji danej firmy. Warto zwrócić uwagę zarówno na termin wykonania prac, jak i ich jakość. Niezwykle istotna jest również wypłacalność. Możesz ją sprawdzić w Krajowym Rejestrze Sądowym. W ten sposób uchronisz się przed kupnem mieszkania od dewelopera, który ogłosił upadłość lub posiada długi.

Dobrym pomysłem jest również poszukanie opinii innych właścicieli mieszkań o współpracy z konkretnym deweloperem. Najlepiej jest pytać u źródła, zamiast korzystać z ogólnodostępnych informacji w internecie. W ten sposób upewnisz się, czy nieruchomość w momencie odbioru była zgodna z oczekiwaniami. Dowiesz się również, jak przebiegała współpraca z danym deweloperem odnośnie ewentualnych poprawek.

Umowa i szczegóły dotyczące działki

Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić dewelopera, dobrym pomysłem jest poproszenie go o przekazanie wzoru umowy. Warto przeanalizować ją z prawnikiem, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości. Niezwykle istotne jest również sprawdzenie szczegółów dotyczących gruntu. Musi być on własnością danego dewelopera. Konieczne jest też posiadanie pozwolenia na budowę. Warto skontrolować tę kwestię bezpośrednio w urzędzie.

Do informacji na temat własności gruntu możesz dotrzeć poprzez przejrzenie księgi wieczystej w sądzie rejonowym. Takie informacje są dostępne również na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Problemem może być także objęcie gruntu hipoteką. Dane na ten temat powinny być zawarte w umowie.

Istnieje wiele instytucji, które udzielają konkretnych informacji na temat działalności danego dewelopera. Z tego powodu przed zdecydowaniem się na współpracę warto sprawdzić wiarygodność konkretnej firmy w takich miejscach, jak:

  • Polski Związek Firm Deweloperskich,
  • Krajowy Rejestr Długów,
  • Urząd Skarbowy.

Dobrym pomysłem jest również przejrzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz poproszenie o niezbędne informacje dewelopera. Wiele osób pomija takie kroki, ale pozwalają one na uniknięcie wielu przykrych komplikacji w przyszłości. W historii zdarzało się bowiem, że deweloper ogłaszał upadłość w trakcie budowy i nigdy nie kończył już sprzedanych nieruchomości.

Poproś o niezbędne informacje dewelopera

Rzetelny deweloper nie będzie mieć problemu z przedstawieniem informacji na temat swojej aktualnej sytuacji finansowej czy prawa do korzystania z gruntu. Dobrym pomysłem może być więc zwrócenie się o niezbędne dane bezpośrednio do firmy, która zajmuje się budową Twojego przyszłego mieszkania. Jeśli deweloper będzie unikać odpowiedzi, może to wzbudzić wątpliwości. Wówczas warto przeanalizować wszystkie informacje w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz w Urzędzie Skarbowym. Ta druga instytucja może również wystawić zaświadczenie, które potwierdza, ze deweloper nie zalega z żadnymi opłatami.

Prospekt informacyjny od dewelopera

Jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania? Warto dokładnie przeanalizować wydany prospekt informacyjny. Znajdują się w nim podstawowe dane na temat nieruchomości. Mowa tu o cenach mieszkań, standardzie wykończenia czy terminie realizacji. Niezwykle ważne są także szczegóły na temat odstąpienia od umowy. Warto przekazać dokument wraz ze wzorem umowy prawnikowi. Należy również poświęcić trochę czasu i samodzielnie wczytać się we wszelkie informacje zawarte w dokumentach.

Dobrą praktyką jest również zadawanie pytań w razie jakichkolwiek wątpliwości. Profesjonalna firma nie powinna mieć problemu z udzieleniem niezbędnych informacji. Niekiedy interesujące Cię szczegóły nie wchodzą w skład prospektu, dlatego trzeba dopytać bezpośrednio dewelopera.

Ulubione ()