"
Wydarzenia Aktualności
Zamknięta czy otwarta przestrzeń w mieszkaniu – sprawdź, czego potrzebujesz

Zamknięta czy otwarta przestrzeń w mieszkaniu – sprawdź, czego potrzebujesz

Mieszkania mogą składać się z pomieszczeń o charakterze otwartym lub zamkniętym. Wybór odpowiedniego układu zależy od preferencji danej osobie i jej usposobienia. Kiedy najlepiej sprawdzą się przestrzenie otwarte? Kto powinien postawić na pomieszczenia oddzielone od siebie ścianami, czyli układ zamknięty? Sprawdź!

Zalety otwartej przestrzeni w mieszkaniu

Otwarta przestrzeń w mieszkaniu jest strzałem w dziesiątkę w przypadku osób, które są ekstrawertykami lub mieszkają w pojedynkę. W ten sposób niemal zawsze masz kontakt ze swoimi bliskimi czy gośćmi. Zazwyczaj w podobnych mieszkaniach łączy się kuchnię z jadalnią oraz salonem. Jeśli mieszkanie jest wysokie, wiele osób decyduje się również na stworzenie antresoli do spania. To świetny wybór dla osób towarzyskich, które kochają spędzać czas z innymi ludźmi.

Otwarta przestrzeń sprawdza się również doskonale w niewielkich mieszkaniach. Wówczas pozwala ona na stworzenie wrażenia przestronności. Takie wnętrze łatwo umeblować, a w aranżacjach warto zastosować dodatkowe elementy optycznie powiększające przestrzeń, czyli:

  • jasne barwy,
  • lustra,
  • szkło,
  • przesuwne drzwi,
  • błyszczące fronty mebli.

Doskonałym pomysłem jest postawienie na otwartą kuchnię i salon, jednocześnie oddzielając przestrzeń sypialnianą. Jeśli uczysz się lub pracujesz w domu, warto zaaranżować dodatkowy kącik, w którym można się skupić. Jest to połączenie przestrzeni otwartej i zamkniętej. Pozwala ono na spędzanie czasu z bliskimi w pokoju ogólnodostępnym, jednocześnie zapewniając skupienie w wydzielonym kąciku.

Zalety zamkniętej przestrzeni w mieszkaniu

Zamknięta przestrzeń w mieszkaniu spisze się doskonale w sytuacji, gdy lokal jest zamieszkiwany przez więcej niż jedną osobę. Wówczas można wydzielić odpowiednie miejsce do relaksu, nauki czy pracy. Z tego wynika, że zamknięta przestrzeń jest niezbędna, jeśli dana osoba pracuje z domu. Wówczas przyda się osobny gabinet lub niewielki kącik, w którym będzie można postawić komputer i odciąć się od bodźców z zewnątrz.

Zamknięta przestrzeń jest bardzo ceniona przez introwertyków. W ten sposób można szybko zapewnić sobie prywatność. Ma to znaczenie także wtedy, gdy przyjmujesz gości. Jeśli Twój dom odwiedzą znajomi lub rodzina, nie zapowiadając tej wizyty wcześniej, zamknięta sypialnia czy inny pokój pozwoli na zachowanie prywatności oraz ukrycie bałaganu.

Największe zalety przestrzeni zamkniętej to:

  • prywatność,
  • możliwość ukrycia bałaganu,
  • brak ciągłego kontaktu z domownikami,
  • łatwość aranżowania poszczególnych wnętrz.

Jak każde rozwiązanie, przestrzeń zamknięta ma również wady. Z tego powodu tak ważne jest przeanalizowanie swoich potrzeb i sprawdzenie, na jakich cechach nieruchomości Ci zależy. Na rynku najczęściej pojawiają się jednak połączenia obu układów, czyli aneksy kuchenne oraz osobne pokoje wydzielone ścianami i drzwiami.

Jaki układ mieszkania sprawdzi się najlepiej?

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem lokalu mieszkalnego zadaje sobie pytanie – jaki układ mieszkania jest dobry? Wszystko zależy od Twoich potrzeb. W mieszkaniach o zamkniętym układzie trzeba liczyć się z mniejszą ilością światła, ale dla wielu osób nie jest to problemem. W otwartych lokalach zapachy roznoszą się natomiast bardzo szybko, co ma znaczenie podczas przygotowywania potraw.

Mieszkanie otwarte trzeba urządzić w taki sposób, by wszystkie elementy pasowały do siebie. Wówczas znaczenie mają również sprzęty kuchenne. Są one cały czas na widoku, dlatego powinny zgrywać się z wyposażeniem salonu. W zamkniętych kuchniach nie ma takiego problemu, ponieważ goście zwykle nie widzą urządzeń i naczyń wykorzystywanych w tym pomieszczeniu.

Każdy właściciel mieszkania ma nieco inne potrzeby. Wybierając odpowiedni lokal, trzeba więc zastanowić się nad jego układem. O ile wstawienie ścianek działowych jest możliwe, wyburzenie ścian może okazać się nieosiągalne ze względu na konstrukcję budynku. Takie zmiany trzeba również zgłaszać, dlatego warto przeanalizować swoje potrzeby jeszcze przed zakupieniem mieszkania.

Ulubione ()