W poprzednim artykule przedstawiliśmy sposoby inwestowania w nieruchomości. W dzisiejszym artykule chcemy omówić jedną z najbardziej opłacalnych form zarobku. Czy wynajem nieruchomości, to dobra inwestycja?
Patrząc na fakty, czyli obecną wysokość stóp procentowych sprawia, że trzymanie pieniędzy w banku staje się zupełnie nieopłacalne. Każdy, kto chce pomnożyć posiadany kapitał, musi szukać więc alternatywnych form lokowania kapitału. Dlatego dużym zainteresowaniem cieszy się rynek nieruchomości – mieszkania, lokale użytkowe, biura, magazyny. Możliwości jest naprawdę wiele, a jedynie czego potrzebujesz, to odwagi i kilku wskazówek.
Jak zacząć inwestować w nieruchomości na wynajem?
Przede wszystkim pierwszym krokiem w inwestowanie jest zakup mieszkania w lokalizacji, która będzie atrakcyjna dla najemców.. Szukając odpowiedniej nieruchomości warto przemyśleć komu tak naprawdę chcemy ją udostępnić? Z pewnością będą to studenci, pracownicy korporacji lub młode małżeństwa.
Na co zwracają uwagę najemcy?
Lokalizacja
Świetną decyzją jest wynajem nieruchomości znajdującej się w pobliżu sklepów, przystanków autobusowych oraz parków, w których można spędzać wolny czas. W przypadku studentów duże znaczenie ma także bliskość uczelni. Jeśli chcemy wynajmować mieszkanie osobom pracującym, ważna będzie odległości do centrów biznesowych oraz standard wykończenia mieszkania.
Metraż
O atrakcyjności nieruchomości świadczyć będzie także metraż. Decydując się na wynajem warto od razu określić grupę docelową. Zazwyczaj kawalerki sprawdzają się dla studentów lub singli, natomiast pary i rodziny poszukują mieszkań od 2 pokoi wzwyż.
Cena
Jednym z najważniejszych kryteriów przy wynajmie nieruchomości jest cena. W chwili obecnej ceny niesamowicie poszybowały w górę. Jeszcze pół roku temu za 2 pokojowe mieszkanie w Krakowie wystarczyło zapłacić ok. 2200-250 złotych. W tym momencie, to koszt ok. 3000 złotych.
Jeśli zależy Ci na większym zarobku możesz rozważyć zakup większej nieruchomości (np. 4 pokoje) i przeznaczyć ją pod wynajem studentom. To spora inwestycja, ale w obecnej sytuacji rynkowej zwróci się bardzo sprawnie.
Zalety i wady inwestycji w mieszkanie pod wynajem
Kluczową zaletą jest to, że dysponując mieszkaniem na wynajem możesz zagwarantować sobie stałe dochody. Oczywiście wpływ na dochody ma lokalizacja i otoczenie wokół, ale pamiętaj, że to wciąż inwestycja, na której nie można stracić. W większych miastach Polski niezależnie od tego jaki jest sezon (letni czy zimowy) możesz liczyć na zainteresowanie najemców. Popyt jest wyższy niż podaż, więc tego rodzaju nieruchomości stawiają posiadacza w idealnej pozycji.
Czy są jakieś wady?
Oczywiście – jak każdy rodzaj inwestycji czy biznesu. Jeżeli do minusów możemy zaliczyć prowadzenie dokumentacji, rachunków, faktur i rozliczeń, to zdecydowanie taki obowiązek nie powinien przeważać w decyzji o inwestycji.
Sposobów na zarabianie na nieruchomościach jest wiele, niektóre z nich generują zyski i gwarancję tego, że możemy liczyć na stabilność. Inwestując w mieszkania na wynajem możesz mieć pewność, że dochód z wynajmu będzie stały, a ceny mieszkań z pewnością nie stanieją.